Náměstek ředitele libereckých památkářů Petr Weiss ČTK informoval, že nejnovější akce se týká kombinace prohlídky některého z osmi památkových objektů a liberecké zoologické zahrady.

Pokud se podle Weisse někdo při návštěvě zahrady prokáže vstupenkou z hradů nebo zámků Bezděz, Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Lemberk, Sychrov, Trosky a Zákupy, zaplatí za vstup jen polovinu běžné ceny. Slevová akce platí i naopak, stačí se jen u pokladny památky prokázat vstupenkou ze zoo.

V platnosti zůstávají v obměněné podobě také reciproční vstupenky na vybraných památkách v Libereckém kraji. Se vstupenkou z hradu a zámku Frýdlant platí sleva na zámku Lemberk, vstupenka ze zámku Sychrov umožňuje slevu na hrad Grabštejn a zámek Hrubý Rohozec. Vstupenka z hradu Trosky opravňuje k uplatnění slevy na zámku Hrubý Rohozec.

Weiss uvedl, že Liberecký kraj letos ve spolupráci s památkáři také vyhlásil soutěž s názvem Na kole k památkám Libereckého kraje. Do ní se může zapojit každý, kdo do konce prázdnin pošle na krajský úřad fotografii, výtvarné dílo nebo báseň ze svého cyklistického putování za památkami Libereckého kraje.

Všechny zaslané podklady budou vystaveny pro veřejnost na zámku Lemberk během září. Zároveň budou vybrána nejlepší díla ze všech kategorií. Jejich majitelé se mohou těšit na dárkové balíčky, volné vstupenky a další věcné ceny.