Naposledy hořelo ve středu odpoledne v libereckých Kunraticích pod ulicí Hrabětická. Hořel zde travnatý svah. Na místo dorazili hasiči, kteří požár zlikvidovali dvěma vodními proudy.
Ze špatně zabezpečeného ohniště zase chytla minulý týden louka o rozloze 300 krát 100 metrů v Jeřmanicích v ulici K Dubu. „ S odpovědnou osobou byl přestupek řešen domluvou,“ uvedla mluvčí hasičů Iva Michalíčková.
Podle ní suché slunečné jarní počasí ve spojitosti s neopatrností lidí zvyšuje pohotovost hasičů. „Oheň se ve větru rychle šíří a může ohrozit i lidské zdraví a životy, zasáhnout les, zahradní chatku nebo jinou zástavbu. Kromě rizika zranění a ztrát na majetku má vypalování také ekologické dopady při úhynu živočichů v travnatých plochách,“ uvedla mluvčí.
„Raději nic nepálím, jsou s tím jen starosti. Odpad vozím do Asy, kde jej berou zadarmo,“ připomněl zahrádkář Milan Bílek z Liberce možnost odvážení jarních odpadů do sběrného dvora. „Příjem do sběrného dvora je bezplatný do limitu pěti set kilogramů na osobu. Lidé zde mohou odkládat veškerý odpad z domácností,“ vysvětlila Markéta Hozová z libereckého magistrátu.
Pokud se ale lidé rozhodnou pro pálení staré trávy, klestí či listí na zahradě, měli by pamatovat na několik zásad. Pálení zbytků trávy a větví ze zahrádek není přímo zakázáno, přesto platí několik omezení. „Především je nutné pálení nahlásit operačnímu středisku hasičů,“ varuje Michalíčková. Ten, kdo se rozhodne pálit, by měl mít připravené hasební prostředky, místo pro pálení by měl izolovat a nakonec by je měl opustit až poté, co si je skutečně jist, zda je skutečně uhašeno. Jinak hrozí pokuty až dvacet pět tisíc korun. Právnickým osobám půl milionu.
Praktické rady
- Pálení shrabané trávy, větví či listí musí být nahlášeno na operační středisko hasičů na telefonním čísle 950 471 111. Nahlásit se dá i přes web hzslk.cz
- Místo pro pálení by mělo být vybaveno hasebními prostředky
- Spáleniště by mělo být opuštěno řádně uhašené
- Spáleniště je také nutné při suchém počasí několik dní hlídat