Barevnost fasády se nelíbila veřejnosti ani majitelům budovy. Nápravy se proto na výzvu Alexandry Kendikové ujali architekti Petr Stolín a Alena Mičeková.

„Nastoupení do již probíhající rekonstrukce v průběhu stavebních prací nebyla lehká startovací pozice. Po zvážení všech vstupních omezení a finančních limitů jsme připravili nový návrh, který si rychle získal spoustu příznivců a pozitivních ohlasů," řekla Mičeková.

Podle architektů finální souhlas majitele přišel až po delším přesvědčování, především ze strany dcery Alexandry Kendikové. Ta nebyla s realizací předešlého návrhu spokojená.

„Mám s Petrem Stolínem už jednu předešlou zkušenost, kdy jsem ho požádala o pomoc. Jelikož se mi návrh architektky, podle kterého úprava fasády probíhala, nelíbil, oslovila jsem ho s prosbou o pomoc i tentokrát. Jeho návrhy se mi moc líbí," vysvětlila Kendiková.

Ta se rozhodla i přes fakt, že rekonstrukce byla už zčásti hotová a fasády byly nově upravené, přijít s novým střídmějším návrhem, který by historické budově dodal zašlý lesk. Zorganizovala proto rychlou anketu na Facebooku, kde mohli lidé porovnat oba návrhy. Většina z nich se přiklonila k novému návrhu, který zredukoval barevnost fasád pouze na dvě barvy a dal vyniknout samotné budově.

„Potom jsem sebrané návrhy i s názory, které se objevily v anketě, představila otci a podařilo se mi ho přesvědčit. S výsledným návrhem jsem moc spokojená," řekla Kendiková.

Architekti se snažili , aby barevné řešení svou jednoduchostí, respektem ke kompozici domu a historii jeho vzniku přispělo k navrácení zapomenuté noblesy artdecového paláce.

„Takto významný dům situovaný ve veřejném prostoru může opět kultivovaným vzhledem sekundovat ostatním dominantám náměstí jako je dům Baťa a Kavárna Nisa," komentoval situaci Petr Stolín. Dodal, že by rád, aby nastolená důvěra pokračovala v šetrné rekonstrukci interiéru. Nové fasády doplní v průběhu roku i nový nápis Palác Dunaj z nerezu a ve stylu avantgard .

Palác Dunaj změnil navždy podobu Soukenného náměstí

Palác Dunaj.Budovu na adrese Soukenné náměstí 121 si nechala postavit pojišťovna Donau Allgemeine Versicherung A.G. v roce 1928. Její autor Adolf Foehr patřil k významným a mimořádně plodným architektům meziválečného Československa, který podle Jaroslava Zemana z webu http://liberec-reichenberg.net/ do města přinesl typ velkoměstského pasážového paláce, který patří k Foehrovým největším mimopražským zakázkám. Zajímavostí je, že výstavbě paláce musel ustoupit památkově chráněný hostinec Německý dům, který stál na stejné adrese. Průběh stavby pak dokumentuje unikátní fotoalbum, uložené v archívu na Magistrátu města Liberec. Zeman ve své práci s názvem Palác Dunaj první výšková budova v Liberci a její tvůrce také zmiňuje, že kvůli problematickému podloží a svedení Harcovského potoka do podzemí musela být část domu vybudována na 820 čtyřmetrových pilotech z jedlového dřeva, které nesly základový železobetonový rošt. Po dokončení stavby se do budovy nastěhovali obchodníci, v 1. patře sídlila pojišťovna a ostatní patra sloužila k bydlení. V budově je pět výtahů, dva páternostery a tři běžné výtahy.