Muž skončil s pohmožděním hrudníku a otřesem mozku v nemocnici. Policie nyní zkoumá cizí zavinění. Muž si v nemocnici poleží na pozorování a otázkou je délka pracovní neschopnosti.

Délka léčení není však jediným problémem, který se v podobných případech, tedy u pracovních úrazů, musí řešit.

„Zaměstnanec by měl být vždycky proškolený a zaměstnavatel musí zajistit vhodné podmínky pro práci. Pokud firma zajišťuje například shazování sněhu ze střechy, zaměstnavatel musí zkontrolovat, zda jsou podmínky pro práci odpovídající předpisům a zároveň přebírá zodpovědnost. Pokud jde ale o živnostníky, každý nese zodpovědnost už sám za sebe, a to i v případě, že je najatý jinou firmou. Tedy v rámci takzvaného schwarzsystému,“ popsal Deníku situaci šéf krajské odborové organizace Milan Šubrt.

Právě odbory totiž vstupují spolu s inspekcí bezpečnosti práce, policií a pojišťovnou do řešení podobných případů.

Součástí živnosti by podle odborového šéfa měl být i certifikát o proškolení bezpečnosti práce. „To ostatně vyžaduje i pojišťovna při řešení pojistné události,“ upozornil Milan Šubrt

Podle mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandry Kittnerové ošetřuje zdejší úrazová ambulance zhruba deset podobných případů pracovního úrazu týdně.

„Velmi častým pracovním úrazem bývá pád z lešení. Vzácné nejsou ani pády z vysokozdvižného vozíku. Lidé si mnohdy přivodí pracovní úraz i při autonehodě, když využívají služebního vozidla,“ popsala mluvčí. Podle jejích slov je v poslední době velmi častým úrazem rovněž řezné poranění rukou u dělníků, kteří opracovávají plasty skalpelem. Stranou nezůstávají ani pády při zimní údržbě střech.