Po změně ve vedení regionální organizace ODS volají někteří občanští demokraté, kteří už v čele kraje nechtějí místopředsedu senátu Přemysla Sobotku. Nejhlasitěji se nyní ozývá jablonecká ODS, která na post regionálního předsedy proti Přemyslu Sobotkovi nominuje jabloneckého primátora Petra Beitla.

Situace v Libereckém kraji se tak začala polarizovat. Na jedné straně stojí radikálnější a reformní křídlo z Jablonecka, naproti nim jsou konzervativci především z Liberecka a části Semilska. „Uvidíme, jak to dopadne. Petra Beitla nominuje Jablonec. Někteří mají ambici, ale měli by také říci, co chtějí. Sám mám vizi, jak oslovit voliče, ale teď ji nebudu říkat," reagoval na dotaz Deníku Přemysl Sobotka. Jeho nominaci už podpořilo semilské regionální sdružení. Českolipští o nominaci rozhodnou v úterý, liberečtí až příští týden.

Po obrodě, která bude voličům srozumitelná, volá ale například jablonecký senátor Jaroslav Zeman: „Změna je nutná a my musíme poslat jednoznačný signál voličům, že ODS může být jiná, než jaká je teď." Jablonecká ODS je podle něho spolu s českolipskou jediná, která si stále udržela svého starostu anebo primátora. „Jablonecká oblast zaznamenala za poslední dvě volební období řadu úspěchů. Proto má právo si říci o post nejvyšší," sdělil Sobotkův protikandidát Petr Beitl.

Naproti tomu českolipští zatím vyčkávají. „Uvidíme, jak dopadne náš oblastní sněm, zda delegáty zaváže k volbě nějakého kandidáta anebo to nechá na nich," řekl Deníku místopředseda českolipského oblastního sdružení Jaroslav Švehla.

Jak dodal, volby na regionálním sněmu jsou tajné, a proto je prakticky zbytečné delegáty zavazovat, jak mají hlasovat. Naproti tomu Liberec stojí jednoznačně za Přemyslem Sobotkou. „Změny by rozhodně měly proběhnout, ale ne v osobně předsedy. Uvidíme, jak dopadne sněm, ale já osobně stojím za Přemyslem Sobotkou. Změny budou logicky na místopředsednických postech," reagoval pro Deník šéf liberecké místní organizace ODS Ondřej Červinka. Regionální sněm ODS se uskuteční na konci června. ODS, která prohrála velmi výrazně v loňských krajských volbách a ztratila v roce 2010 i v Liberci, musí na vzniklou situaci před parlamentními a komunálními volbami příští rok reagovat.

„Když to neuděláme, tak voliči dají hlas někomu jinému, třeba TOP 09," uzavřel Zeman.