Byly asi dvě hodiny odpoledne tamního času, když se posádka českých vojáků vracela na základnu Šindánd v provincii Herát. „Jednotka vykonávala rutinní činnost, jela pro stavební materiál,“ popsal náčelník armádního generálního štábu Aleš Opata. Posádka se však stala terčem střeleckého útoku, při kterém Procházka zahynul.

Tomáš Procházka.
Tomáš patřil ke skvělým pejskařům, svěřil se plukovník ve výslužbě Josef Růžička

DVA ZRANĚNÍ

Kynolog Tomáš Procházka.Zdroj: Archiv Josefa RůžičkySpolu s ním byli zraněni dva další vojáci, ti jsou mimo ohrožení života. „Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Tělo padlého Procházky má být do vlasti převezeno ve středu ve večerních hodinách.

Na Horním náměstí v Hrádku nad Nisou, kde Procházka s rodinou žil, vlaje od včerejška černá vlajka. Kromě toho tu zde vyrostlo i pietní místo. „Kdo chce vzdát tichou čest jeho památce a zavzpomínat na Tomáše, může mu ve vestibulu hrádecké radnice zapálit svíčku nebo přinést kytičku,“ informoval starosta Hrádku Josef Horinka.

Lubomír Zaorálek
Poslanci vyjádřili soustrast rodině vojáka. Zaorálek: NATO by mělo zvážit odchod

Této možnosti začali lidé využívat hned během úterního odpoledne. Další kondolence pak přicházejí i na sociálních sítích. „Tomáši, nezapomenu na naši společnou misi, odpočívej v pokoji,“ napsal například Procházkův bývalý kolega Michal C.

Zpráva o smrti otce dvou dětí hluboce zasáhla i bývalého velitele veterinární základny v Chotyni, plukovníka ve výslužbě Josefa Růžičku. S vojákem se znal osobně, pojil je výcvik služebních psů pro záchranu lidských životů. „Jsem opravdu šokován. Dobře jsme se znali. Tomáš patřil ke skvělým pejskařům,“ zněla jeho první slova.

Tomáše Procházku charakterizoval jako člověka s obrovským nasazením, mezi jehož základní vlastnosti patřila kromě odvahy i vysoká profesní ctižádost, vyvážená otevřeností a kamarádstvím. „Nikdy si žádný poznatek z výcviku nenechal pro sebe, aby jako kynolog sám vynikal. Věděl, že pes může zachránit život člověka,“ popsal jeho naturel Růžička.

Voják, kynolog Tomáš Procházka zahynul po útoku na vojenské misi v Afghánistánu. Na snímku (vpravo) z mezinárodního mistrovství ČR v mondioringu 2015, kde vyhrál v kategorii 2. Vlevo je jeho kamarád Jiří Toman. Uprostřed figurant Roman Vala.
Pohodový parťák, říkají přátelé padlého vojáka z jižních Čech

V Iráku, ale i v Afghánistánu hrají speciálně cvičení psi důležitou roli. „Byli cvičeni k průzkumu terénu, dokážou se orientovat v úzkých uličkách a signalizovat, kde se skrývá osoba. A pokud jde o útočníka, dokážou zaútočit i dřív než on. Zachraňují lidské životy,“ nastínil zkušený kynolog. Přesně takovým výcvikem Procházkovi čtyřnozí svěřenci prošli. „Tomáš byl známý tím, že je nejen sám cvičil, ale organizoval i soutěže služebních psů, kde vyhledával nové způsoby výcviku, které stavěly na nečekaných situacích. Mnohé byly velmi blízké těm, které mohou nastat právě v Afghánistánu,“ doplnil Růžička.

Tomáš Procházka.
Speciální síly vyhlásily sbírku na pomoc rodině padlého vojáka

Tomáš Procházka je čtrnáctým českým vojákem, který přišel v Afghánistánu o život. „Útok podle nás necílil specificky na české vojáky, ale na vojáky koaliční,“ dodal náčelník Opata. Útočníka armáda zajala, pracuje s variantami, že jednal na vlastní pěst, případně, že je spojen s hnutím Táliban. Jedná se v pořadí o třetí útok na české vojáky v Afghánistánu od srpna 2018.