Incident z tohoto týdne, kdy po operaci ve frýdlantském špitálu skončilo v liberecké nemocnici devět pacientů ve vážném stavu s otravou krve, nijak neurychlí probíhající jednání o převzetí soukromé frýdlantské nemocnice tou libereckou. Podle hejtmanova náměstka pro oblast zdravotnictví Přemysla Sobotky to ani není možné.

„Musí se odehrát standardní právní kroky, musí dojít k ocenění firmy,“ uvedl včera Sobotka.

Jednání o převzetí nemocnice se vedou už řadu let. Letos v listopadu jej stvrdili podpisem jak zástupci obou nemocnic, tak zástupci Libereckého kraje, který je majoritním akcionářem liberecké nemocnice, a města Frýdlant, který areál vlastní. Ke změně majitele má podle memoranda dojít do června příštího roku.

„V tuto chvíli jsme před podpisem smlouvy s firmou, která provede ocenění. S výběrem souhlasily obě strany,“ popsal náměstek. Cena by tak podle něj mohla být známá do konce ledna.

Důvody toho, proč k otravě tolika pacientů došlo, zatím nejsou známé, na jejich hledání aktuálně pracují krajští hygienici. „Nejde to udělat z hodiny na hodinu. Nenechte se zmýlit americkými seriály, medicína je daleko složitější,“ upozornil Sobotka, který je sám vystudovaným lékařem.

Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranáři převážet do Liberce. „Nejsme schopni přijmout žádného pacienta, který by potřeboval operační zákrok,“ uvedla mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová. Operační sály jsou podle ní uzavřeny až do odvolání. Akutní chirurgická péče zde ale i tak měla na konci prosince skončit. Nemocnice bude po novém roce zajišťovat jen jednodenní péči.