Záchranka přiváží pacienta do nemocnice. Je dušný s nespecifickými příznaky. Zatímco čas odtikává drahocenné minuty, posádka řeší, komu pacienta předá. Neurologie, interna nebo kardiologie? Příjem v přízemí nebo výtahem do šestého či sedmého patra? Podobné dilema řeší řada nemocnic v zemi. Pro libereckou je od včerejška minulostí. Problém odstranil centrální interní příjem, kde pacienta převezme specializovaný tým a záchranka může odjet k jinému případu. V kraji je zatím jediný. Podobný má jen několik špičkových pracovišť v Praze a Hradci Králové.
Infarkty, mrtvice, embolie
Určen je hlavně pro pacienty s náhlými interními, kardiologickými a neurologickými obtížemi. Denně jich tu podle ČTK vyšetří kolem padesáti.
„Sloužit na něm budou lékaři z interního oddělení, kardiocentra a neurocentra, takže pacienta vyšetříme na jednom místě a vše tak výrazně urychlíme," vysvětlil přednosta interního centra Krajské nemocnice Liberec Tomáš Klimovič.
„Například u pacienta s dušností nebude muset rozlišovat, zda jde o srdeční slabost nebo zápal plic, ale nemocného přiveze na jedno příjmové místo v nemocnici," popsal přednosta kardiocentra Rostislav Polášek.
To potvrzuje i lékařský ředitel krajské záchranky Jan Lejsek. „Je to obrovská výhoda," pochvaluje si. „Nemusíme pacienty distribuovat na jednotlivá oddělení ani tolik řešit přednemocniční diagnózu.
„V sanitce nemáme rentgen, jen některé základní přístroje. Pokud je diagnostika velmi těžká nebo v podstatě nemožná, mohlo se stát, že pacient nebyl předán na správnou ambulanci. Chvíli pak trvalo, než se přišlo na přesnou příčinu a byl povolán příslušný specialista. Pro pacienty je to zásadní výhoda," dodal.
Emergency už není jen v seriálech
Nový příjem je také mnohem komfortnější, než staré pracoviště. Pro personál i pro nemocné. Minulostí je už také stará čekárna. Místo ní tu pacienti naleznou recepci, s odbornou sestrou, která roztřídí pacienty podle naléhavosti stavu.
Inspiraci si vzali v motolské nemocnici v Praze. „K třídění pacientů budeme používat tzv. triážový systém. Stanovíme diagnózu a podle naléhavosti stavu pacienta ošetříme. Vše se díky koncentraci na jedno místo zrychlí v řádech desítek minut," doplnil přednosta Klimovič.
K rychlejšímu a přesnějšímu stanovení diagnózy přispěje i nové technické vybavení. Například dva laboratorní analyzátory, které přímo na místě vyšetří do deseti minut vzorky krve. „Dosud byly vzorky posílány do laboratoří a na výsledek čekali lékaři i více než půl hodiny," popsala staniční sestra Alena Gürtlerová.
Centrální interní příjem má šest lůžek vybavených novými přístroji na monitorování vitálních funkcí, EKG, defibrilátory, infuzními pumpami s dávkovači, nebo moderními lůžky pro pacienty a čtyřmi křesly pro pacienty s lehčími diagnózami.
Celkové náklady na rekonstrukci a vybavení centrálního interního příjmu přišly krajskou nemocnici na více než 7 miliónů korun. Nové prostory se budovaly za provozu několik měsíců. „Chtěl bych velice poděkovat za trpělivost a spolupráci jak personálu, tak pacientům," ocenil ředitel KNL Luděk Nečesaný. Novinka má ale další nespornou výhodu. „Věříme, že úzká forma spolupráce jednotlivých oborů na tomto centrálním příjmu stabilizuje pracovní týmy pro budoucí emergency v moderním pavilonu," doplnil ředitel. Dosud má krajská nemocnice centrální příjmy dva interní a traumatologický. V novém pavilonu by se měly sloučit v jediný, tak jak je to běžné.
V jaké ekonomické situaci se nachází Krajská nemocnice v Liberci? Budou se dál snižovat platy? Proč se KNL angažuje v semilské nemocnici? A jak to vypadá s projektem modernizace největší nemocnice v kraji? Dočtete se pouze v dnešním vydání Libereckého deníku v rozhovoru s generálním ředitelem Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Luďkem Nečesaným.