Bez jednoho ze svých dvou CT přístrojů se nyní musí obejít Krajská nemocnice Liberec. Ten starší už totiž dosloužil a vedení nemocnice rozhodlo, že nemá smysl dávat další peníze do jeho oprav. Příští rok plánuje nakoupit pro radiodiagnostické oddělení zbrusu nový počítačový tomograf. Přijde na sumu zhruba od 20 do 30 milionů korun s tím, že většinu z těchto peněz by měla uhradit evropská dotace.

„Bude to největší investice, kterou pro příští rok plánujeme. Počítáme s tím, že 85 procent nákladů by zaplatila dotace, zbytek dá ze svého nemocnice,“ upřesnil generální ředitel Jiří Veselka.

Za hodinu vyšetří šest pacientů

Spirální CT přístroj, který nemocnice vyřadila z provozu, sloužil nepřetržitě od roku 1991. „Jednoho pacienta je schopen přístroj vyšetřit za pět až patnáct minut. Za hodinu jich zvládne šest. Tím, že nám zbylo jen jedno CT, se prodloužily čekací doby na vyšetření, a to u některých případů až o týdny. Proto novou počítačovou tomografii nutně potřebujeme,“ uvedl lékařský ředitel Jan Mečl.

Cesta k novému CT přístroji zabere od vypsání veřejné soutěže na dodavatele až po nutné stavební úpravy pro jeho umístění podle Jiřího Veselky zhruba 6 až 9 měsíců. Právě stavební úpravy přijdou na dalších zhruba 5 milionů korun.

Pokud se nemocnici evropskou dotaci získat nepodaří, zaplatí celý přístroj sama.

„Protože starý přístroj dosloužil, na tom, který nám zůstal, teď jedeme od rána do večera,“ poznamenal Jan Mečl.

Nové CT by mělo být přínosem například i pro kardiocentrum liberecké nemocnice. „Rozšíří se tím spektrum poskytované péče pro naše pacienty,“ doplnil Mečl.

Nemocnice je s bezmála 1000 lůžky a 2050 zaměstnanci největším zdravotnickým zařízením v kraji.