„Nechtěli jsme organizovat přednášky, ani psát knížky o liberecké paměti. Chtěli jsme, aby ta paměť sama promlouvala, proto jsme vytvořili audioprůvodce," řekl iniciátor projektu Ondřej Lochman. Na několik budov ve městě instalovali organizátoři štítky s logem projektu a speciálním kódem.

„Přijdete s chytrým telefonem a kód načtete, v tu chvíli vám telefon vypoví příběh daného pamětníka," vysvětlil Lochman a dodal: „Pokud nemáte chytrý telefon, můžete zajít do knihovny, kde vám půjčí sluchátka a přehrávač. Aktivní zájemci si mohou půjčit i koloběžku a trasu si projet." Průvodce je dostupný v češtině, němčině a polštině.

První trasa obsahuje devět zastávek a každá z nich nabízí unikátní vzpomínku jednoho z pamětníků. Na Benešově náměstí si lidé vyslechnou Nečekanou reportáž fotografa Václava Toužimského o tom, jak sovětský tank najel do podloubí jednoho z domů a pobořil ho. U tramvajové zastávky Textilana zazní vzpomínka Vlasty Bergmanové na práci v největší liberecké textilní fabrice.

„Myslím, že bychom měli mít dostatek sebevědomí a připomínat si libereckou historii, tak jak opravdu byla," komentoval vznik průvodce hejtman Martin Půta.

„Historie očima pamětníků je pro mě osobně zajímavější a věrohodnější, než historie, kterou píší vítězové," dodal Půta.

Hejtman také řekl, že Liberec je město, ve kterém žili Židé, Češi i Němci a dlouhá desetiletích se připomínala pouze ta česká část historie.

To se organizátoři akce Živá paměť snažili změnit, když vyslechli a nahráli vzpomínky Wolfganga Kaulfersche nebo Isy Engelman, kteří v Liberci žili. Jejich příběhy si lze poslechnout u budovy kina Varšava nebo u bývalých libereckých lázní. Posledním příběhem první vycházkové trasy bude vzpomínka potomka rodu Liebiegů na Liebiegovo městečko. Ta bude nahrána během jeho návštěvy Liberce na začátku října. Součástí trasy se stane v prosinci. Přípravy projektu a následná realizace trvaly podle organizátorky Zuzany Koňasové asi dva roky. Během následujících let by organizátoři chtěli otevřít další tři trasy po Liberci. Celý týden probíhá v knihovně a kině Varšava doprovodný program, který vyvrcholí v sobotu na Papírovém náměstí.

PETR VODSEĎÁLEK