Ovocnáři v kraji teprve sčítají škody, už teď je ale jasné, že extrémní výkyvy počasí letošního jara jim radost nepřinesly. Stromům nejvíce ublížilo, že je nezvykle teplé počasí v závěru března s předstihem vyhnalo do květu, pak je ale doslova „zmrazily" nezvykle nízké teploty, které v dubnu a znovu i začátkem května padaly pod nulu.

„Mrazy samozřejmě natropily nejvíc škody na královských květech, to jsou ty v celé růžici, ze kterých mají vyrůst ta nejlepší jablíčka či hrušky," vysvětluje Martin Šerytr, vedoucí výroby podniku Ovoce Český ráj. „Hodně se naštěstí podařilo zachránit," dodal. Stejně jako na Moravě i v jižní části zdejšího kraje, kde je nejvíc sadů, museli rozkvetlým stromům v nejmrazivějších nocích přitápět. „Hlavně pod třešněmi. Za noc jsme museli zapálit 350 až 400 svící na hektar," popsal Šerytr.

Konečné škody ale budou pěstitelé znát za dva až tři týdny. „Mrazy mohly popálit i blizny v ještě nerozvitých pupenech. Uvidíme, zda je včely stihly opylovat, a zda na stromech budou po odkvětu plůdky," vysvětlil ovocnář.

Stromům totiž neublížil jen mráz, ale i chladné počasí v dalších dnech. Nízké teploty totiž nelákaly ven včely z úlů.

„Je to pravda, jindy slyšíme kolem rozkvetlé třešně bzučení včel, letos dcera našla v trávě jen jednu, co se sotva motala," říká paní Jana z vilové čtvrti v Liberci. „Zřejmě budeme letos bez třešní," konstatuje.

O něco menší obavy z letošního jara mají zemědělci. „Na hodnocení je stále ještě brzy, ale myslím, že oproti jiným lokalitám v Čechách či Moravě to nebylo tak strašné," potvrzuje Jiří Teplý z Agrární komory. „Na obilí se to nijak zvlášť nepromítlo, ale začíná nakvétat řepka, tak doufáme, že už se počasí konečně umoudří, aby vylétla včelstva," podotýká. „Dobře jsme na tom kupodivu i s vodou," dodává. „Tady je srážek až dost, ale ve východních Čechách už s tím zemědělci bojují," doplnil člen Agrární komory.