Sedmý únor letošního roku se vryl navždy do paměti habartického chovatele Petra Stříbrného. Své více jak sto kusové stádo oveček musel totiž nechat vybít poté, co se u jednadvacetiměsíční ovce, která na rodinné farmě uhynula, prokázala nákaza klusavky. To je ovčí obdoba nemoci šílených krav.

Stádo přitom majitel Petr Stříbrný budoval se svou matkou Věrou celých pět let. I po prvních testech, které klusavku prokázaly, majitel doufal, že se ještě podaří jeho stádo zachránit. „Naše ovečky jsme nikdy nedokrmovali žádnou krmnou směsí, která by mohla nákazu způsobit,“ napsal již dříve Petr Stříbrný v prohlášení, které umístil na webové stránky habartické farmy.

Klusavkou ohrožené stádo z Ovčí farmy Habartice bylo však po výsledcích závěrečného konfirmačního testu v úterý 7. února naloženo během večera na nákladní vozy a odvezeno do firmy Asanace s.r.o. v Žichlínku u Lanškrouna, kde se nachází jediné zařízení v České republice určené k likvidaci ovcí.

Ani po likvidaci celého stáda však potíže Ovčí farmy Habartice neskončily. Petr Stříbrný totiž zažádal u ministerstva zemědělství o náhradu škody a neuspěl. Jeho žádost totiž ministerstvo označilo jako neúplnou. „Vše tehdy viselo na dvou fakturách, které jsme neobdrželi včas,“ vysvětlil Petr Stříbrný.

V současné době už je situace chovatele o něco příznivější. Ministerstvo zemědělství již poslalo zálohu na náhradu škody a dnes by měly k novému majiteli, Petru Stříbrnému, dorazit i první ovečky z nového stáda. „Ministerstvo zemědělství nám prozatím zaslalo jako zálohu čtyři sta sedmdesát tisíc korun a o dalších penězích jednáme,“ vysvětlil Petr Stříbrný.

Asanace přitom stála v únoru farmu 340 tisíc korun a škoda na stádě byla vyčíslena na necelých 500 tisíc korun. „Kdybychom neměli jiné příjmy, tak by nás to mohlo stát celou firmu,“ posteskl si již dříve v rozhovoru pro Deník chovatel Petr Stříbrný.

Jak dále uvedl, právě dnes na své Ovčí farmě Habartice přivítá základ pro své nové stádo. „Nakoupili jsme zatím třicet kusů plemenných ovcí a jednoho berana, což nás bude stát něco kolem stošedesáti tisíců korun. Záleží přesně na genotypu zvířat,“ dodal habartický chovatel Petr Stříbrný.

Nákaza od zvířat? Česko je poměrně bezpečné

Praha/ Dělení nemocí na zvířecí a lidské bývá často nepřesné, řada takzvaných zvířecích nemocí ohrožuje i člověka. Česko je však v tomto ohledu poměrně bezpečné. Například na vzteklinu umírají ve světě dodnes ročně tisíce lidí, poslední Čech zemřel na toto virové onemocnění ještě před druhou světovou válkou. To je dáno povinným očkováním a plošnou vakcinací divokých lišek, která začala v roce 1989. Do té doby byl výskyt vztekliny v Česku poměrně vysoký, prudce začal klesat až počátkem devadesátých let. „Poslední případ vztekliny v České republice byl v roce 2002 u dvou lišek na Trutnovsku,“ uvádí Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.

Zatímco některé zvířecí nemoci z Čech zřejmě definitivně zmizely, jiné se naopak v Česku objevily teprve nedávno. To je případ tzv. nemoci šílených krav neboli BSE. Ta u lidí může způsobit zákeřnou variantu Creutzfelt-Jakobovy nemoci, která má až osmiletou inkubační dobu a často končí smrtí. V Česku však platí řada opatření, která riziko nákazy snižují na minimum. Dobytek se nesmí krmit masokostní moučkou, veškerý jatečný skot nad třicet měsíců se vyšetřuje. „Nemoc se navíc přenáší pouze nervovou tkání, která se na jatkách odstraňuje, nikoliv masem. Proto je dnes hovězí maso nabízené na pultech řeznictví z hlediska BSE bezpečné,“ vysvětluje Duben. (doh)