„Dům je velmi starý a první problémy se statikou přinesla již stavba sousedního obchodního centra. Další problémy se pak objevovaly průběžně po jednotlivých dílčích pracích,“ uvedl majitel s tím, že v současné době již nechce nic uspěchat. „Rádi bychom rekonstrukci dokončili ještě v letošním roce, ale nelze vyloučit, že se objeví další problémy,“ dodal Daniel Čihula.

Jak však mohou Liberečané každodenně sledovat, hrubá stavba historického domu už se začíná rýsovat, což Deníku potvrdil také Jaroslav Badalec z oddělení ochrany přírody a památek libereckého magistrátu. „Je to tak, dělají se stropy a zbývá už jen dodělat rozvody a veškeré sítě uvnitř objektu. Hrubá stavba pak bude hotová,“ poznamenal Badalec.

Postup a hlavně rychlost oprav se však příliš nelíbí památkářům. „V podstatě se od podzimu nic neposunulo. Nevíme proč to tak je. Navíc nám přišlo nepochopitelné, že se na podzim dělaly nejdříve fasády a potom až střecha. Hotová fasáda se pak poškodila tím, jak tam zatékalo. A střecha pořád není dokončená, protože tam nejsou dodělané okapy, klempířské prvky a není tam krytina,“ řekl liberecký památkář Miroslav Kolka.

Zdá se, že stoprocentně jisté už je v tuto chvíli budoucí využití budovy. Majitel v ní po dokončení rekonstrukce s největší pravděpodobností otevře restauraci. „Ani si tam nic jiného nedovedu představit. Tento záměr je narýsovaný, dá se říci s konečnou platností. Už interiérové opravy jsou provedené tak, aby tam nic jiného být nemohlo,“ řekl Deníku Jaroslav Badalec. „Plánujeme tam otevřít restauraci jednoho českého pivovaru. Byla by ve stylu staročeských hospod,“ uzavřel Daniel Čihula.