Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oteplováky z larisy a domácí cepín. Skvosty muzea horolezectví

Hejnice - V malém domku u hlavní silnice, poblíž baziliky a prakticky naproti kdysi slavnému hotelu Perun, vzniklo v Hejnicích muzeum horolezectví v Jizerských horách. Stojí za ním dlouholetí členové tamního horolezeckého oddílu, kteří se snaží uchovat svoje vzpomínky na mládí strávené ve skalách. „Vývoj horolezectví jde dopředu neuvěřitelně rychle.

2.7.2013 1
SDÍLEJ:

MUZEUM HOROLEZCŮ je v malém domku naproti už zbouranému hotelu Perun.Foto: Deník/ Vít Černý

Pomůcky a techniky, které se dnes používají, jsou úplně jiné, než jaké byly za nás. Ale to neznamená, že by historie měla být zapomenuta," vysvětluje Jaroslav Akrman, v jehož domku muzeum vzniklo. Společně s kamarády z hor se proto rozhodl staré věci snést z půd a ukázat je veřejnosti.

Muzeum, které společně vytvořili, není nikterak veliké, zabírá vlastně jen necelou jednu místnost. Rozhodně ale není nudné. Na stěnách visí fotografie lezců na skalách Jizerských hor, všude kolem jsou rozložené denní potřeby horolezců.

MUZEUM HOROLEZCŮ je v malém domku naproti už zbouranému hotelu Perun.„Máme tady z dnešního pohledu běžné věci lana, cepíny, sedáky, mačky, žebříky nebo klíny. Ale přesto jsou něčím zajímavé. Převážnou většinu jsme si museli udělat sami. Protože v dobách před revolucí nebyly u nás k sehnání," říká Akrman.

To, že lidová tvořivost byla v dobách komunismu veliká, dokládají i speciální doma šité oteplováky. „Jsou vyrobené z teplé deky, larisy. Protože tenkrát nebyly dnešní teplé kalhoty, jen šusťáky, ve kterých byla často zima," usmívá se Jana Akrmanová Pálfi. Její manžel poukazuje i na oranžový batoh, který by na rozdíl od plátěných ruksaků uspěl se svým designem i dnes. „Tenhle je ušitý z autoplachty a je tudíž nepromokavý. Byl výborný. Když jsem se nacpal pod skálu a pršelo, batoh jsem mohl vyhodit ven a byl jsem v suchu já i věci v něm," vzpomíná Akrman.

Pocta místním lezcům

Exponáty a fotografie v muzeu doplňují i texty. Je v nich pamatováno i na významné horolezce regionu. Asi nejzářivější hvězdou byl Josef Čihula, který ale zemřel už v roce 1966 jako velmi mladý. „My ho máme za svého, i když bydlel v Liberci. Ale sem jezdil každý víkend do chaty. Byl to výjimečný lezec. Svým uměním předběhl dobu minimálně o 15 let. Jako vzpomínku na něj tady máme i desku ze Slovenska, kde se zabil," dodává Akrman.

Hejnické muzeum horolezectví v Jizerských horách vzniklo ve spolupráci s lezeckými kluby ve Frýdlantu a Novém městě pod Smrkem a finančně na něj přispěly i Hejnice. Otevřeno má každý pátek od 14 do 17 hodin, o víkendu pak od devíti do pěti odpoledne s dvouhodinovou přestávkou přes oběd. Návštěvníky ale provozovatelé nevyženou ani jindy. Jen je potřeba se mimo otevírací dobu objednat.

Autor: Martina Petrášková

2.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Policie. Ilustrační foto.

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení