Už tři dny cítím podivné lechtání v žaludku. Sleduju předpověď a obleva nevěští nic dobrého,“ přiznal Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou, kde zaplavené domy od katastrofální povodně v srpnu ještě nevyschly. „Jsem optimista. Záplavy na Lužické Nise vždycky bývaly v létě. Teď máme zimu, tak snad se řeka nerozlije,“ dodal.

Oteplení, které dnes přijde, potrvá podle meteorologů až do neděle. Tání sněhu bude provázet právě dnes k večeru hustý déšť. „Hladiny vodních toků stoupnou na Liberecku hlavně ve středních a nižších polohách. Očekáváme, že Lužická Nisa dosáhne jen prvního stupně povodňové aktivity. Ale v některých místech se rozlít může,“ potvrdil prognostik Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem Radek Tomšů.

Sice bude v pátek a sobotu pršet i na horách, ale masívnější tání sněhu zbrzdí zřejmě noční teploty, které by se v horách měly pohybovat těsně pod nulou. „V pátek očekáváme teploty od jednoho do čtyř stupňů nad nulou, na Frýdlantsku až sedm. O víkendu se budou pohybovat od dvou do pěti stupňů, na Frýdlantsku až sedm. Od pondělí se začne mírně ochlazovat,“ upřesnil Radek Tomšů.

Nisu a její přítoky bude nejen v Hrádku, ale například i v Chrastavě každou hodinu hlídat městská policie. „Pokud začne hladina stoupat, strážníci nám to nahlásí a my okamžitě svoláme krizový štáb,“ řekl Martin Půta. Také starosta Chrastavy Michael Canov doufá, že současné oteplení nepřinese městu, těžce zkoušenému loňskými povodněmi, žádnou velkou katastrofu.

„Přítok Nisy Jeřici budeme bedlivě sledovat. Strážníci ji budou hlídat. Věřím ale, že k záplavám nedojde,“ uvedl Michael Canov. Jak podotkl ředitel Povodí Labe Jaroslav Jiroušek, jsou přehrady na Liberecku a Jablonecku připraveny zdržet mnohem větší množství vody, než které do nich teď podle odhadů nateče.

„Hladina vody v přehradách je asi metr a půl pod obvyklou letní normou. Přehrady jsou upuštěné jako každou zimu. S tím počítáme, že při tání sněhu sem přiteče velké množství vody. Jsme připravení, víc upouštět nebudeme,“ řekl Jaroslav Jiroušek. Oteplení dělá starosti hlavně lidem, kteří bydlí kousek od řeky a srpnovou katastrofu zažili na vlastní kůži.

„To víte, že se bojíme, že se povodně vrátí. Jestli s oteplením přijde trvalý déšť, zase nebudu v noci spát. Už jsme si spravili v přízemí domu dvě místnosti, neumím si představit, že by je zase zaplavila velká voda,“ svěřila se Hana Musilová z Hrádku nad Nisou. Jak doplnila, její známí v Chrastavě v obavě před velkou vodou začali už dopředu vyklízet přízemí domku.