Město jako investor reklamovalo nekvalitní dlažbu u firmy Syner, která ji pokládala přes dva roky. Teprve minulý týden došlo k definitivnímu podpisu dohody o narovnání. Původní velkoformátovou dlažbu nahradí menší štípaná žulová kostka. Výměna dlažby začne v září a při dodržení nutných technologických termínů lze předpokládat, že v listopadu bude náměstí v běžném provozu. Od původně zamýšlených zkušebních vzorků město nakonec upustilo. „Ty by dokončení akce posunuly až na příští rok, což by byla zbytečná prodleva. Zvlášť, když navrhované řešení se na mnoha dalších místech osvědčilo," řekl primátor Tibor Batthyány.

Naše chyba to není

Společnost Syner od počátku tvrdí, že se držela projektu, který jí dodal architekt Kousal, potažmo město jako investor. K poškození dlažby podle Syneru došlo tím, že po ní běžně jezdily těžké vozy zásobování a zimní údržby. Proto také nadále, i přes podpis dohody, reklamaci díla neuznává. Náměstí ale přesto předláždí na vlastní náklady. Jak představitelé Syneru sami uvádějí, vede je k tomu patriotismus. „Přestože nebyly dodrženy podmínky užívání, dlažbu vyměníme."

Od samého začátku sporu deklarujeme, že nám stav náměstí není lhostejný," uvedl jednatel Syneru Robert Špott.

Jedinou podmínkou Syneru je, že město nainstaluje kolem náměstí mechanické sklopné zábrany, které tam budou bránit vjezdu těžké technice. Kvituji, že nejen nám, ale i společnosti Syner šlo po celou dobu sporu o jediné aby jedna z nejfrekventovanějších ploch v centru města byla funkční a hezká," dodal primátor Batthyány.

Rekonstrukce Soukenného náměstí v roce 2012 stála 18 milionů korun. Cena se stala terčem kritiky. A to z projektu přitom vypadla plánovaná tržnice a vodní prvek.