„Za celý loňský rok řešili policisté dvaadvacet případů domácího násilí, přičemž statutu vykázání bylo využito v šesti případech,“ vyčíslila tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Jak dále uvedla, každý případ je specifický a policista může útočníka vykázat pouze v případě zákonem podložených skutečností, což znamená, že přípustné je to pouze tehy, je-li to nezbytné k ochraně života, zdraví, práv a svobod ohrožené osoby.

Nepoučitelný násilník

Koncem dubna loňského roku vykázali policisté z domu třiačtyřicetiletého muže z Liberecka. Opakovaně napadal svou manželku, zejména verbálně. Jeho jednání se stále stupňovalo, manželce vyhrožoval i fyzickým napadením. Žena se proto obracela na policisty, kteří situaci řešili. „Policisté muže, který byl stále agresivní, zajistili a po zadokumentování všech skutečností vydali rozhodnutí o vykázání. Muž měl na deset dní zákaz vrátit se do bydliště a pohybovat se v jeho blízkosti,“ uvedla příklad Vlasta Suchánková.

Mezitím zažádala žena o prodloužení vykázání na jeden měsíc. Muž však rozhodnutí porušoval a před uplynutím měsíční lhůty manželku vyhledával, čekal na ni při cestě do zaměstnání, urážel ji, nadával, ponižoval a vyhrožoval násilím, až vyprší jeho lhůta „vzdálení se“ od domova.

„Jednání muže proto policisté opětovně zadokumentovali a podklady předali službě kriminální policie a vyšetřování. Na základě těchto skutečností byl muž zadržen, umístěn do policejní cely a obviněn z trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a z trestného činu výtržnictví,“ vysvětlila Vlasta Suchánková.

Policejní komisař podal rovněž návrh, aby byl 43letý muž vyšetřován vazebně. Toto však nebylo akceptováno, a proto ho museli policisté z cely propustit. „Muž se ale záhy podobného jednání dopustil znovu. Opakovaně manželku kontaktoval i několikrát za den. Sledoval ji a vyhrožoval jí fyzickou likvidací. Znovu tedy skončil v policejní cele a komisař opětovně podal návrh na uvalení vazby, který byl v tomto případě již akceptován,“ dodala Vlasta Suchánková.

Třiačtyřicetiletý muž tak skončil koncem května ve Vazební věznici v Liberci. Za jeho jednání, které naplňovalo skutkovou podstatu trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a výtržnictví, mu hrozí v případě pravomocného odsouzení až dvouletý trest odnětí svobody.

Nejčastější oběť domácího násilí? Vdaná žena nad třicet let

Praha/ Domácí násilí si podle výzkumů udržuje v Česku stabilní úroveň, a to 16 procent v populaci starší 15 let. Od ledna loňského roku ale dostala policie silný nástroj na pomoc obětem – institut vykázání násilníka z domu. Například agresivní opilý manžel, který bije a ponižuje svou ženu, může být díky tomuto opatření vykázán na 10 dní z domácnosti. Pokud ohrožení trvá déle, může být násilník vykázán z domu opakovaně, a to až na dobu jednoho roku. O tom už ale musí rozhodnout soud.

Na pomoc obětem fungují ve všech krajích takzvaná intervenční centra, která nabízejí psychosociální a právní pomoc. Kdo je nejčastější obětí? „Nejvíce se ve statistikách vyskytuje kategorie 30 až 40 let a z hlediska pohlaví je to jednoznačně žena a z hlediska vztahu je to stav manželský,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, jenž se zabývá pomocí obětem násilí. Kromě toho se množí například případy, kdy agresory jsou dospělé děti, jež útočí na své rodiče. „V některých případech to znamená, že jsou vykázáni třeba dva sourozenci, kteří žijí společně s rodiči a ubližují jim,“ upřesňuje Vitoušová. Jen za uplynulý rok zakázala vstup Policie ČR násilníkům v 862 případech. V 58 případech přitom šlo o opakované vykázání ve stejných domácnostech. (šp)

#nahled|https://g.denik.cz/59/83/info_domaci_nasili_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/59/83/info_domaci_nasili.jpg|Domácí násilí#