Podle mluvčího liberecké nemocnice je stav všech pacientů vážný, ale stabilizovaný. Pro nemocnici to nebyla standardní situace, zavedla zvláštní režim. „Museli jsme prodloužit směny sestřičkám, povolat další personál a překopat operační plán,“ popsal mluvčí krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář.

Jeden z pacientů skončil v jablonecké nemocnici, zbylí zůstávají v Liberci. Nikdo z nich není v bezprostředním ohrožení života. „Z hlediska laboratorních hodnot se pomalu lepší,“ informoval ve čtvrtek odpoledne primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice Dušan Morman.

„Otrava krve se projevuje poklesem krevního tlaku, má to orgánové dopady. Pacienti mají postižení jater či srážlivosti krve,“ popsal Morman. Pokud jde o příčiny, ty zatím nejsou známé. „Máme nějaké pracovní hypotézy, ale v tuto chvíli nevíme, jak k tomu došlo, snažíme se tu mozaiku dát dohromady. Myslím, že by více mohlo být známo příští týden,“ dodal primář. Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy.


Obecně podle něj za podobnými případy může být například špatně provedená sterilizace pomůcek, chybný postup personálu, ale i řada jiných věcí. Ministerstvo zdravotnictví včera pro ČTK uvedlo, že jednou z pravděpodobných příčin otravy krve je kontaminace či závadné složení anestetika. Prověřovány jsou ale i další možnosti.

Jasno o příčinách nemá ani vlastník frýdlantské nemocnice, společnost EUC. Podle mluvčí tamní nemocnice Dity Fuchsové proběhly před všemi operacemi standardní testy přístrojů i podávaných látek. „Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry Nemocnice Frýdlant. Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla mluvčí.

Ve středu ve Frýdlantě kvůli mimořádné situaci zavřeli operační sál. „Na prošetření a zjištění příčiny spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Krajskou nemocnicí Liberec. Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo,“ dodala Fuchsová.

V těchto měsících přitom vrcholí přípravy na budoucí odkup frýdlantské nemocnice tou libereckou. Zástupci obou nemocnic, Libereckého kraje i města Frýdlant již podepsali memorandum, podle kterého by k převzetí mělo dojít nejpozději do června příštího roku.