Od 20. hodiny zasahovali u jedné události, a to u požáru osobního automobilu v Raspenavě. Během prvních hodin nového roku pak Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (HZS LK) musel zasahovat pouze dvakrát. „Poprvé vyjížděli jablonečtí hasiči asi deset minut po půlnoci k požáru odpadu od zábavní pyrotechniky na střeše jednopatrové budovy v Jablonci nad Nisou. V Brništi pak hodinu po půlnoci hasiči vyjeli k požáru plastového kontejneru,“ informovali o průběhu novoročních oslav hasiči na svém twitterovém účtu.

Naplnil se tak předpoklad, že letos půjde kvůli koronavirovým omezením o jeden z nejklidnějších silvestrů. Na sociálních sítích hasičské sbory z celé republiky zveřejňovaly příspěvky, jak sedí na stanicích a čekají, až jim někdo zavolá a oni budou muset vyjet do terénu.  

Tyto příspěvky označovali titulkem #silvestrbezhasičů. Podle mluvčí HZS LK Lucie Hložkové byl ve srovnáním s loňskými oslavami, kdy hasiči řešili od půlnoci 21 událostí, vstup do roku 2021 zcela klidný.

Podobně na tom byli i policisté, kteří 31. prosince měli službu a dohlíželi na veřejný pořádek. Celkem přijali v Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v noci 84 hovorů na tísňové lince 158, což je podle mluvčí Ivany Balákové o 36 volání méně než o silvestrovské noci v roce 2019.

„Letos nám lidé hlásili naštěstí jen lehčí případy fyzických potyček v rodině nebo i na veřejnosti pod vlivem alkoholu, které nepřekračovaly povahu přestupků a nevyžádaly si žádné vážné následky na zdraví,“ řekl Baláková. Další stížnosti se týkaly rušení nočního klidu hlasitou hudbou a nebo lidem vadil hluk z petard. „V osmi případech nás volající upozornili na to, že po 21. hodině někteří jedinci odpalují venku zábavní pyrotechniku. Když jsme ale na místo, kde k tomu mělo docházet, dorazili, nikoho jsme zde už pochopitelně nezastihli,“ dodala Baláková.

Pátrání po sebevrahovi a opilém muži

Na žádost lidí policisté pátrali i po jednom sebevrahovi nebo po opilém muži, který zmizel z dohledu svému kamarádovi, a ten si o něj dělal velké starosti. V obou případech mělo pátrání šťastný konec. Muž, který vyhrožoval sebevraždou, se dostal včas do péče zdravotníků a pohřešovaný opilý čtyřicátník se sám ozval z bydliště své přítelkyně.

„Jedna rodina ze Semilska se ocitla v nouzi, když se manželskému páru v průběhu noci zabouchly dveře na terase a oni se nemohli dostat do domu za svým dvouletým dítětem. Problém za naší asistence rychle vyřešili přivolaní hasiči,“ uvedla policejní mluvčí.

Během silvestrovské noci se nestala žádná vážná dopravní nehoda. V ohrožení života se nacházel pouze jeden seniorský pár, který se ve svém bytě přiotrávil při úniku oxidu uhelnatého z vadného plynového kotle. Oba pacienty si převzala do péče zdravotnická záchranná služba.

Klidný průběh silvestrovské noci si pochvalovali i někteří lidé na sídlišti. „Celý večer tady byl docela klid. Ani náš pes se tentokrát nebál jít ven. Rachejtle a dělobuchy ale začaly těsně před půlnocí lítat nad střechami paneláků ve vedlejší ulici. Netrvalo to ale naštěstí dlouho, řekla bych, že lidé letos úplně upustili od házení petard na chodníky a silnice mezi zaparkovanými auty,“ řekla Deníku Ivana Paukertová z libereckého sídliště v Zeleném Údolí.

V Liberecké části Františkov si zase místní pochvalovali ohňostroj. „Nikde nebylo nic oficiálního, ale i tak jsme to tady měli hezké. Postarali se o to lidi z okolních domů, kteří připravili pěknou podívanou i pro své sousedy,“ napsala Deníku Jiřina Skoupá.

Zatoulaný pes

Přípravy letošního konce roku provázela kampaň, jejímž cílem bylo ochránit domácí zvířata, pro které jsou rachejtle a dělobuchy stresující. Lidé tak už několik dní před silvestrem sdíleli obrázky s nápisem „kolik odpálíš petard, tolikrát si retard“. Někde ale ani to nepomohlo a zvířata se vylekala.

„Otevřený zatím zůstává případ zaběhnutého černého oříška jménem Caddy, o kterém nás informovala jeho majitelka z obce Dráčov. Pejska, který jí zřejmě vlivem hluku z petard utekl při venčení, postrádala od 21.30 a zatím nevíme, zda si už našel cestu domů,“ popsala konkrétní případ mluvčí policie Ivana Baláková.