Největší stavební investiční akci loňského roku se podařilo dokončit a nyní už běží zkušební provoz. Na sociální projekt město získalo dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. „Všichni stárneme, a proto jsem rád, že i my jsme začali poskytovat sociální služby, které v Osečné tolik chyběly. Na nákladech spojených s provozem sociální budovy se bude podílet město. Není zde plánována žádná ekonomická činnost,“ sdělil starosta Osečné Jiří Hauzer.

Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly zhruba na 36 milionů korun bez DPH, z městského rozpočtu putovalo přibližně 11 milionů korun, zbytek pokryla dotace.

Stavební projekt vznikl už v roce 2012, následovala snaha o získání finanční podpory. To se podařilo až o deset let později a následoval výběr stavební firmy.

Hned na začátku nastaly problémy při bouracích pracích, které se podařilo překonat. Díky dílčí přístavbě směrem do dvora vznikly v budově tři nadzemní podlaží s plnohodnotným využitím. V přízemí jsou poskytovány pečovatelské služby ambulantní formou, zázemí zde našli sociální a terénní pracovníci. O patro výše sídlí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi.

„Máme tu odloučenou lokalitu Náhlov, tahle pomoc míří právě i tam. Ať už se jedná o základní sociální poradenství, poskytnutí podpory či zvýšení informovanosti rodin v nepříznivé životní situaci o možnostech využití běžně dostupných veřejných služeb pro řešení své životní situace,“ podotkla Lucie Zikešová z Městského úřadu Osečná.

Ve 2. patře mohou obdobných služeb využít senioři a lidé se zdravotním postižením. V každém podlaží je k dispozici sociální zařízení a bezbariérový přístup zajistil vestavěný výtah. „Obě tyto služby zajišťuje občanské sdružení D. R. A. K. a pro klienty jsou bezplatné,“ dodala Zikešová s tím, že v budoucnosti by rádi v jednom z větších sálů organizovali akce pro seniory jako například workshopy či besedy. „Služby mohou využít i obyvatelé z okolních obcí, neslouží jen pro občany Osečné,“ zdůraznil Hauzer.

Vznik centra jako jednoznačně pozitivní záležitost vnímají i obyvatelé města v Podještědí. Cení si toho, že další nevyužitá nemovitost ožila. „Všeobecně je každá služba na malém městě žádoucí a pokud se zaměří na seniory, určitě tím zkvalitni život lidem, kteří už tolik vyžití v obci nemají. Budova je velmi kvalitně opravena a dbalo se na návrat historického vzhledu,“ podotkl Tomáš Hajlek z Osečné.

Nejedná se o první podobný projekt v Podještědí. Letos v lednu ožil areál českodubského muzea, kde otevřel Tulipan v pořadí už své páté Komunitní centrum. Podporu tu primárně najdou rodiny s dětmi v duševní tísni a lidé se zdravotním omezením. Českodubské komunitní centrum je otevřeno vždy každé pondělí, středu a pátek a představuje jak kontaktní místo pro veřejnost, tak dějiště terapeutických, poradenských a volnočasových aktivit s klienty.

„Nárůst duševní tísně u dětí je jednoznačný. Říká se, že každé čtvrté dítě prochází psychickou tísní nebo žije s psychickým onemocněním. Současná doba přináší velké tlaky a duševní onemocnění nabývají na rozměrech i u dospělé populace,“ dodala ředitelka Sdružení Tulipan Zora Machartová.

Podívejte se: Obnova srdce Liberce je v plném proudu. Vytěžili přes 51 tisíc kubíků nánosů

Liberecká přehrada prochází rekonstrukcí. Stav k 6. březnu 2024. | Video: Jiří Louda