„Na výstavbu cyklostezky Lesní Domky – Osečná získalo město v letošním roce pětimilionovou dotaci z programu ROP. Dalších 600 tisíc korun jsme museli dofinancovat sami,“ uvedl pro Deník starosta Osečné Jiří Hauzer.

Výstavbě nové cyklotrasy podle něj předcházely komplikace v podobě nutnosti vykupování pozemků, které byly v minulosti vráceny restituentům.

„Jeden z nich bohužel na vykoupení pozemku nepřistoupil. Od Lesních Domků má vést cyklostezka dále do Družcova, kde se napojí na cyklotrasu na Ještěd, ale tento úsek tedy budeme muset řešit jinou cestou než bylo původně v plánu,“ poznamenal starosta Osečné s tím, že aktuálně probíhají jednání o odkoupení dalších pozemků.

Úsek Lesní Domky – Osečná, který se právě dokončuje, bude sloužit nejen cyklistům, ale i místním občanům. „Původní komunikace neumožňovala přístup pro běžná osobní vozidla a jako proznačená cyklotrasa v žádném případě nesplňovala parametry cyklostezky,“ komentoval Jiří Hauzer.

Dále upřesnil, že na nové cyklostezce bude omezeně povolen provoz motorových vozidel, konkrétně pro zemědělce a místní obyvatele.

V současných dnech už probíhají dokončovací práce s tím, že na konci listopadu bude cyklostezka připravená k běžnému provozu. „Stavba pokračuje zdárně i díky příznivému počasí. Aktuálně už je trasa i načárovaná a v tomto týdnu bude osazená informačními a směrovými tabulemi,“ uzavřel starosta Osečné.

Přesně 1,8 kilometru dlouhý úsek cyklostezky Lesní Domky – Osečná je jednou z větví Cyklomagistrály Ploučnice, která bude v budoucnu spojovat Osečnou s Děčínem. Mikroregion Podralsko nechal letos zpracovat návrh celé trasy. Některé části již mají hotovou projektovou dokumentaci a v současné době jsou ve fázi povolovacího řízení.