„Jednak svou výškou 25 metrů a průměrem tubusu 5 metrů, jednak svým originálním tvarem, který už nese lidové označení „největší pindík ve střední Evropě“. Stavba unikátní rozhledny ze dřeva by měla být dokončena v průběhu letošního října,“ uvedl Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Stavba je podle informací heřmanického starosty, Vladimíra Stříbrného, výsledkem spolupráce mezi Heřmanicemi, sousední obcí Dětřichov a polským městem Bogatynia. „Rádi bychom kromě jiného propojili tyto tři lokality s vyhlídkovou věží novou cyklostezkou,“ vysvětlil Vladimír Stříbrný s tím, že právě v letošním roce probíhá kompletní rekonstrukce cyklostezek.

Jak doplnil, celkové náklady na celý projekt by se měly přehoupnout přes dvanáct milionů korun. Samotná výstavba originální rozhledny přitom spolkne téměř tři a půl milionu.

Otevře nejpozději na jaře 2010

„Slavnostní otevření bychom chtěli stihnout ještě v listopadu letošního roku. Pokud by se tak nestalo, pak rozhlednu otevřeme nejpozději na jaře příštího roku,“ prozradil termín, od kdy se budou moci turisté z rozhledny poohlédnout po kraji, heřmanický starosta. Jak dodal, vyhlídka, která bude stát naproti obecnímu hřbitovu, bude podle něj pro obec přínosem.

A kdo s nápadem výstavby rozhledny přišel? „Přišli za mnou mladí architekti libereckého Studia Mjölk, pánové Mach, Vondra a Nalezený, a tento návrh obci předložili,“ vysvětlil Vladimír Stříbrný s tím, že zastupitelstvo obce s návrhem souhlasilo. „My jsme totiž již dříve uvažovali, že nějakou vyhlídku bychom chtěli v obci postavit,“ doplnil heřmanický starosta.