O zahájení insolvenčního řízení požádal likvidátor sdružení už v listopadu 2010. Sdružení podle něj dluží stovce firem a organizací téměř 112 milionů korun a není schopno své závazky uhradit.

Věřitelé, kteří zatím své pohledávky v insolvenčním řízení nepřihlásili, na to mají 30 dní. Největším věřitelem je liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 20,85 milionu korun za zajištění bezplatné městské dopravy v době lyžařského mistrovství.

Přes devět milionů dluží sdružení společnosti Vyšehrad 2000, bezmála devět milionů nezaplatilo Technické univerzitě v Liberci za ubytování a služby vysokoškolských kolejí a menzy. Dalších 108,5 milionu korun dluží sdružení státu, kvůli porušení pravidel musí vrátit dotace a zaplatit penále.

Případ byl přidělen insolvenční správkyni Marcele Marešové. „Má role aktuálně končí, věc bude přebírat správkyně,“ řekl serveru isport.cz likvidátor sdružení Ivan Brambaški. „Půjde o standardizovaný postup ve smyslu insolvenčního zákona. Věřitelé budou vyzváni, aby přihlásili pohledávky. Soud je přezkoumá a bude vydáno rozhodnutí. Příliš neočekávám, že by byl někdo uspokojen. Prostředky tam nejsou,“ dodal. Organizačnímu výboru zbyl pouze movitý majetek za 4,3 milionu korun a necelých 40.000 korun na účtu.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun ze státního rozpočtu téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Samotný Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy.

V souvislosti s lyžařským šampionátem se soud zabývá dvěma kauzami. Dva muži a jedna žena jsou souzeni pro podvod za téměř čtyři miliony korun v souvislosti s nákupem nábytku pro rekonstruované vysokoškolské koleje. Hrozí jim od dvou do osmi let vězení.

Bývalý rektor univerzity a majitel firmy Investing CZ zase čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku zhruba za 24,3 milionu korun bez jakékoli soutěže vítězi původní zakázky. Měli se tak dopustit pletichy při veřejné soutěži a i jim hrozí dva až osm let za mřížemi. V tomto případě soud ještě nezačal.