„O této informaci víme a naše věřitele ubezpečujeme o tom, že v polovině července dorazí finanční prostředky od Mezinárodní lyžařské federace a potom bude vše splaceno,“ řekl Deníku Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí Organizačního výboru MS 2009.

„Snažíme se jednat s firmami, kterým dlužíme, rozhodně jsme s nimi v kontaktu, informujeme je o aktuální situaci,“ komentovala pro MF Dnes Kateřina Neumannová, šéfka organizačního výboru. Již dříve připustila, že žaloby očekává. Organizátoři letošního lyžařského šampionátu stále dluží miliony korun firmám a podnikatelům, kteří jim poskytovali služby.

Podle předpovědí měl být Liberec poslední dva únorové týdny zcela zaplněný. Mistrovství světa v klasickém lyžování se mělo stát terčem pro celé Liberecko. Prezentací pro kraj i město, finanční injekcí pro podnikatele. Několikamilionový dluh však mluví o opaku předchozích předpovědí.

Šampionát stál přes dvě miliardy korun, z toho přes polovinu (cca 1,4 mld. Kč) šlo z veřejných financí. Vybudován byl areál ve Vesci, zrekonstruovány můstky a opraveny vysokoškolské koleje. Přesto nikdo z vrcholných politiků veřejnost nevyzval: přijeďte se podívat a podpořte naše reprezentanty.

Přínos šampionátu zpochybnili i někteří krajští politici. Podle nich jsou dvě miliardy nepřiměřené. „Špatné už bylo, když organizátoři v roce 2004 slibovali, že mistrovství nebude stát daňové poplatníky ani korunu. Dopředu mělo zaznít, kolik bude skutečně stát a co se v Liberci opraví, co vybuduje. Příkladem je rekonstrukce kolejí, která byla nutná, i kdyby šampionát nebyl,“ poznamenal již dříve předseda klubu Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta. Jejich rekonstrukce vyšla na 360 milionů.