Na akcích, táborech a kroužcích, které organizace pořádá, se za téměř 11 let existence vystřídaly stovky dětí. A další budou mít možnost i letos. Zahajovací akci v nových prostorách chystá Klika už na tuto sobotu 29. září, ponese název Jablíčkování. „Kdokoli může přijít od desíti do šesti hodin, budeme moštovat, péct štrúdly, připravujeme aktivity pro děti, zahrajeme dvě pohádky,“ vyjmenovává zakladatelka Kliky Věra Motyčková. Právě široké portfolio činností je pro Kliku typické, provozuje například vlastní divadlo nebo půjčovnu kostýmů. Hlavní náplň ale tvoří práce s dětmi.

POKOJ PANÍ LÁRY FÁRY

Úplnou novinkou je v Kateřinkách takzvaná Snoezelen neboli smyslová místnost. A nebo, jak tomu říkají zde, pokoj paní Láry Fáry. „Je to relaxační místnost, kde děti pomocí smyslů objevují abstraktní věci, třeba les, moře nebo vesmír,“ popisuje Věra Motyčková. V „lese“ si tak děti například osahají kůru, poslechnou zvuky, zkrátka zapojí všechny smysly. „Metoda obsahuje i edukační prvky. Původně byla určená pro děti s mentálním postižením, použitelná je ale pro všechny děti,“ vysvětluje Motyčková.

Pokoj paní Láry Fáry se otevře zejména dětem z mateřských škol, pro které Klika chystá specializované programy. „Víme, co školky potřebují. Školka má hodně možností, nepořídí si ale stav nebo lis na jablka, aby ho využila jednou ročně. My těmito věcmi disponujeme,“ připomíná Motyčková. Právě na mateřinky se proto teď Klika zaměří v mnohem větší míře, a to nejen na ty liberecké, ale i z širšího regionu.

Z nabídky Kliky už naopak zcela vypadly kroužky. „Dělá je dnes už kdekdo,“ říká Věra Motyčková. Pro děti z řad veřejnosti ale v nabídce zůstávají tábory, semináře či víkendové akce.

Díky nové poloze dostanou větší prostor také třeba pobyty v přírodě. „Zaměřují se na osobnostní a sociální výchovu, rozvíjíme u dětí samostatnost, zodpovědnost. Pro mě jsou děti parťáci, nekoukám na ně svrchu. Ze svých zkušeností vím, že takhle lze přistupovat k dětem už od pěti let,“ tvrdí Motyčková. Některé děti, které Klikou prošly, pak zůstávají i ve starším věku, třeba jako instruktoři a lektoři.