Paní Jana se od lékaře dozvěděla, že onemocněla rakovinou. Přestože se jí podařilo s nemocí úspěšně bojovat, necítila se na to, aby ukončila pracovní neschopnost a vrátila se zpět do práce. Jelikož si nevěděla rady, jak si neschopnost prodloužit, obrátila se s prosbou o pomoc na liberecké Centrum Amelie. Zde jí nejenom pomohli, ale seznámili ji s vlastní nabídkou služeb. Nakonec se žena rozhodla chodit na společné procházky a plavání. Začala se cítit lépe a chce se vrátit do práce na zkrácený úvazek.

S podobnými příběhy se setkávají v Amelii často. Kromě poskytování psychosociální pomoci pro onkologicky nemocné a jejich blízké stojí organizace i za Tulipánovým měsícem. Letos se jedná o jubilejní desátý ročník a po celý březen je připravena celá řada aktivit na podporu všem, kterým do života vstoupila rakovina. A právě tulipán symbolizuje kromě jara i naději do budoucna a změnu.

Kniha Cesta do blikajícího pekla.
Pobyt v hernách s blikajícími automaty se podobá peklu, říká bývalá gamblerka

„Strach z nemoci, dlouhodobá izolace od svých blízkých, obavy z budoucnosti. To vše přináší onkologicky nemocným a jejich blízkým do života velký stres. V Amelii se jim v tomto měsíci snažíme zpříjemnit prostředí onkologických ambulancí, lůžkových oddělení či čekáren a poslat jim vzkaz, že na svou nemoc nejsou sami,“ zdůraznila koordinátorka Centra Amelie v Liberci a sociální pracovnice Petra Kuntošová. Po celý březen jsou tak vyzdobena obrázky dětí onkologická oddělení nemocnic v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě či Mladé Boleslavi.

„Pro pacienty Komplexního onkologického centra liberecké nemocnice vyrobily děti tulipány, kterými posílají nemocným vzkaz podpory a naděje,“ dodala s tím, že chtějí umožnit onkologicky nemocným a jejich rodinám „žít život s rakovinou“.

Ilustrační foto
Zubaři na Liberecku jsou, ale zákrok si zaplatíte. Problém je s pohotovostí

Cílem Tulipánového měsíce je i zvýšení informovanosti veřejnosti o rakovině a fungování Amelie v Liberci. Nemocní i jejich blízcí mohou získat v centru bezplatné sociální poradenství a psychologické konzultace či se účastnit jednorázových či opakujících se aktivit jako například plavání, cvičení, tvoření a další. Tyto aktivity oceňuje například Eva Průšová, která v minulosti prodělala rakovinu prsu. „Díky patří všem, kteří se tomu věnují. Je důležité, když se může člověk, který se potýká s tímto onemocněním, kam obrátit o pomoc či získat i jen informace, kterých není nikdy dost,“ podotkla.

Všechny akce jsou zdarma a zájemci se tak mohou těšit například na zdobení perníčků v tvořivé dílně v nákupním centru Géčko Liberec v pondělí 21. března, malování mandal v liberecké Amelii v pondělí 14. března či na besedu s psycholožkou Centra Amelie Klárou Hákovou, která proběhne poslední březnový den v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

V obchodním centru Forum Liberec až do konce měsíce potrvá výstava obrázků, které namalovali školáci z Libereckého kraje. Na pomoc při zajištění bezplatných služeb pro nemocné se uskuteční ve středu 23. března charitativní cvičení ve Fitness Life Liberec. „Záleží nám na tom, aby lidé v nemoci nezůstávali sami a díky veřejnosti se to každoročně daří. A je třeba říci, že se zapojují dobrovolníci, školy, zdravotníci i jednotlivce a neformální skupiny,“ doplnila ředitelka Amelie Michaela Čadková Svejkovská.