V expozici tohoto druhu tak nebylo možné chovat žádný doplňkový druh v chovné kondici, i proto se rozhodli představitelé zoo pro ukončení chovu a změnu konceptu. „To umožní zaplnit voliéru atraktivními druhy zvířat a zároveň podpořit kampaně na ochranu migrujících druhů ptáků," doplnil Hovorka.

Poslední samec orla získá nové umístění v liberecké zoo. Z Francie dorazili dva samci a dvě samice luňáka hnědého, v nejbližších týdnech dorazí do Brna i pár černých čápů. „Páry luňáka jsou na rozdíl od orla vůči sobě mnohem tolerantnější. Luňák patří v České republice ke kriticky ohroženým druhům a na jaře a na podzim je možné pozorovat migraci až stovek jedinců tohoto druhu mezi zimovištěm a hnízdištěm," řekl kurátor chovu ptáků v brněnské zoo Petr Suvorov.

Rosomáci, vlci, ale i žirafy objevují sníh v brněnské zoo.
Rosomáci i žirafy řádí na sněhu v brněnské zoo: jídlo mají ukryté ve sněhulácích

Podobně jsou na tom i ptáci černí. Podle Suvorova je navíc obrovským problém jejich hromadný odstřel právě v období migrace.

Nový koncept budou reprezentovat v přilehlé expozici také dva druhy migrujících ptáků, a to morčáci bílí a poláci černohlaví. V obou případech se jedná o ohrožené druhy rybožravých potápivých kachen Dálného východu.

Nikdy nedokončená železniční poliklinika na Štýřickém nábřeží v Brně.
Poliklinika duchů jde do rukou Brna. Po sanaci se místo změní v povodňový park

Nadšenci, kteří se chtějí blíže seznámit se zvířaty v brněnské zoo a podílet se na jejich péči, mohou využít aktuální zimní zážitkové programy. V rámci nich se lůidé mohou setkat s varanem komodským nebo kusu liščím.

První je největší suchozemský ještěr a nazývá se komodský dravec, kusu je australský vačnatec s noční aktivitou. „Pokud chtějí lidé přinést varanovi dárek, mohou vzít kuchyňské koření, jako je skočice, bazalka nebo hřebíček," zmínila mluvčí zoo Monika Brindzáková.