Adéla Holubcová působí přes dvacet let v oboru oční optika a optometrie a jak sama říká, neměnila by. V současné době se zaměřuje na práci s dětmi, pro které může vyšetření často představovat stresující záležitost. Proto se snaží být empatická, citlivá a trpělivá, aby se děti cítily při vyšetření dobře a rády se za ní vracely. Působí v oční optice Doktor Klain v centru Liberce. „Nejdůležitějším posláním je porozumět klientům, odhalit, jaké mají potřeby a pomoci jim opět dobře vidět,“ říká liberecká optometristka.

Stojí nějaký příběh za volbou vašeho povolání? Proč jste se rozhodla stát optometristkou?

Upřímně to nebyla má první volba. Chtěla jsem vždy pracovat ve zdravotnictví a pomáhat lidem. Směřovala jsem spíše k lékařství, ale nakonec jsem objevila kouzlo oční optiky a následně i optometrie. Oboru se věnuji už dvaadvacet let, baví mě to a mám svou práci moc ráda.

Vyštření zraku v Liberci řeší včetně celkové anamnézy

Můžete přiblížit, co tato práce obnáší? S čím dokážete člověku poradit, pomoci?

Je to práce s lidmi, jejich viděním a vnímáním světa pomocí zraku. Měření zraku je nejen o samotném měření, ale o navození důvěry, o empatii. Pracujeme se zdravotním stavem klienta a například celkovou a lékovou anamnézou, nebo pracovním prostředím, jsou pro nás velmi důležité. Nejdůležitějším posláním je porozumět pacientům, odhalit, jaké mají potřeby a pomoci jim opět dobře vidět.

Postupně přibývá v populaci lidí, kteří bojují s očními vadami. Můžete tento trend potvrdit? A pokud ano, o jaké oční vady se nejčastěji jedná?

Ilustrační foto.
Amalgámové plomby zdarma končí. Pacienti na Liberecku si připlatí za bílé

Ano, opravdu tomu tak je. Alarmující situace nastává u dětí. Přibývá očních vad odhalených v dětském věku. Děti totiž tráví více času v uzavřených prostorách, po škole většina z nich po příchodu domů zasedne k počítači či telefonu místo toho, aby trávily čas venku. Pokud nezměníme životní styl, je předpoklad, že se situace zhorší. Zároveň jak stárne populace, více lidí potřebuje kombinované brýle či brýle na blízko. Nedá se ale říci, které oční vady převažují, zastoupeny jsou víceméně rovnoměrně.

Zmiňovala jste, že situace se může zhoršovat. Co se dá dělat pro to, aby k tomu nedošlo?

V dnešní době řešíme nárůst krátkozrakosti, která by do budoucna mohla být hrozbou pro lidstvo. Když se tomu nebudeme věnovat, může se stát, že hodně lidí bude silně krátkozrakých. To pak vede k problémům se sítnicí a také k rychlejšímu nástupu šedého zákalu. Tito lidé jsou omezeni v pracovních příležitostech kvůli vysokým dioptriím. Snažíme se dbát na určitou prevenci. U dětí, které jsou krátkozraké, se snažíme o zpomalení různými opatřeními jako jsou speciální dioptrická skla nebo kontaktní čočky.

Děti se při vyšetření očí snaží chválit a povzbuzovat

V Liberci jste jedinou optikou zaměřenou na děti. Jak s nimi pracujete?

V první řadě musím zdůraznit, že já jako optometristka pracuji s dětmi do 15 let pod dohledem očních lékařů. Mám štěstí, že spolupracuji s očními lékařkami přímo v budově oční optiky. Většinou se u dětí jedná o první vyšetření, při kterém zjišťuji, zda tam oční vada je či není. V případě odhalení vady následuje další vyšetření a výběr vhodných obrub z estetického a funkčního hlediska a se správnými brýlovými skly. S dětmi pracuji ráda, jsem empatická a trpělivá, chci, aby se děti cítily při vyšetření dobře a rády se za mnou vracely. Snažím se naladit na jejich dětskou duši.

Den otevřených dveří u profesionálních hasičů v Liberci.
FOTO, VIDEO: Čtyřkolka, uniformy i technika. Liberečtí hasiči oslnili nejen děti

Jak probíhá samotné vyšetření?

Stejně jako u dospělých je zaměřené na objektivní a subjektivní vyšetření očí. Začínám vyšetřením na přístroji, zjišťuji hybnost očních svalů a postavení očí, kontroluji binokulární vidění a nakonec měřím dioptrie. Snažím se děti povzbuzovat a chválit, aby nebyly vystresované. Nedílnou součástí vyšetření je i takzvané cykloplegie - rozkapání, tedy krátkodobé uvolnění svalů nitrooční čočky, díky kterému jsou naměřené dioptrie přesnější. Pracuji s dětmi ve věku od 6 let, je pro mě důležité, aby dítě dokázalo rozpoznat písmena nebo znaky a zvládlo se mnou komunikovat.

Je větší zájem o brýle nebo čočky? 

Zhruba dvě třetiny klientů nosí brýle a jedna třetina kontaktní čočky, popřípadě kombinují brýle a čočky. U dítěte hraje velkou roli v případě čoček jejich připravenost a ne věk. Můžete mít šestileté dítě, které je natolik motivované, že zvládne čočky bez problému používat. A pak čtrnáctileté, které má s aplikací čoček problém. U dětí navíc doporučujeme používat čočky po omezenou dobu a ideálně jednorázové.

Mohlo by vás zajímat: Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

Zdroj: Jiří Louda