Projekt je financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace Evropských strukturálních fondů, 15% z ceny uhradila dotace ze státního rozpočtu.

Pracoviště nazvané Toptec vyvíjí technologie pro kosmický výzkum, lasery, teleskopy a vesmírné dalekohledy nebo družice. Podle ředitele Toptecu Víta Lédla je centrum nejmoderněji vybaveným pracovištěm svého druhu. „Prošlapáváme cestičku, kterou se firmy samy nemohou vydat, protože na to nemají peníze. My optiku nejen vyrábíme, ale i zkoumáme a vyvíjíme, takže stojíme u vzniku zcela nových technologií a postupů," svěřil se Deníku Lédl.

Speciální optika, kterou v Toptecu zkoumají, vyvíjejí a konstruují, se má podle Lédla brzy podívat i do vesmíru, centrum totiž spolupracuje na kosmickém výzkumu nebo s laboratoří CERN v Ženevě. „Optika pro výzkum kosmu je jedním z klíčových odvětví, kterým se vydáváme," dodal Lédl.

close Iontová leštička, která ve vakuovém prostoru leští optické čočky s přesností nanometrů, tedy vzdáleností mezi dvěma atomy. Obsluhuje ji vývojový pracovník Jaroslav Polák. zoom_in Stroje, které centrum z dotace nakoupilo, připomínají rekvizity ze Star Treku. Třeba iontová leštička dokáže vybrušovat skleněné čočky s odchylkou nanometrů, tedy přibližně vzdáleností mezi dvěma atomy. „Stroj obrábí ve vakuové komoře pomocí iontového děla. Čočku bombarduje urychleným plynem, čímž ji leští," pokusil se zjednodušeně popsat složité zařízení vývojový pracovník Jaroslav Polák.

Pokud bychom takto vyleštěnou čočku zvětšili na velikost třicetikilometrového jezera, největší tvarová odchylka by na celé ploše byla dva milimetry. Tak hladké by bylo.

Nejdražším přístrojem ve vybavení Toptecu je optický soustruh s možností pohybu v pěti osách Nanotech 350. Stál 15 milionů korun. Jeho obsluha technik Roman Doleček musel nejprve nastudovat tlustou bichli s návodem a pak absolvovat dvoutýdenní výcvik ve Spojených státech, kde mašinu vyrobili. „Obrábí diamantovým hrotem. Zvládne cokoliv od plastů, přes sklo, hliník, mosaz, měď nebo krystaly," pravil Doleček.

Náměstkyně hejtmana Hana Maierová (SLK) ocenila, že podobné technologie vznikly právě zde. „Pro celý Liberecký kraj je to unikátní záležitost. Není obvyklé, aby podobné pracoviště bylo mimo Prahu. To, že tyto investice přišly do Turnova, je díky zdejším vyškoleným lidem a historii zdejší optické dílny," pochválila Maierová.

Právě zdejší tradice ve vývoji optiky patří k nejstarším v Evropě. Již v roce 1897 nechalo Rakousko-Uhersko v Turnově postavit továrnu na brýlovou optiku. „Bylo zde jisté know-how, jak tyto materiály zpracovávat. Vždyť už v dávné minulosti lidé sbírali drahé kameny na Kozákově a opracovávali je, stejně tak v práci se sklem byli světová špička," zdůraznil Vít Lédl.

I dnes je optika klíčovým průmyslovým odvětvím v ČR. Po automobilovém průmyslu a elektrotechnickém jde o třetí nejslibněji se rozvíjející obor. Jen Meopta, největší český výrobce optiky, dnes zaměstnává 2,5 tisíce lidí. Snad i proto trochu zamrzí, že v Turnově před časem zanikl maturitní obor optik.

„Bylo to naše velké selhání, že jsme nepřesvědčili Liberecký kraj, aby podpořil zdejší střední školství a udržel zde obor optik," posteskl si Lédl a dodal, že řada zdejších firem potřebuje specialisty z oboru obrábění a měření optických materiálů a oni tu nejsou. „Toto odvětví každým rokem roste. Firem lisujících optické čočky, oftalmologické čočky, přibývá jako hub po dešti," dodal.

Starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislí) chce na tradici optických dílen a škol navázat. Připouští však, že to nebude lehké. „Šance tu je, ale tendence státu je střední školství spíše centralizovat a minimalizovat. U oborů, které mají v regionu tradici, by to tak ale nemělo být," svěřil se Deníku Hocke, který chce o podpoře optických oborů hovořit s představiteli Libereckého kraje, který školy zřizuje.