V pondělí byla předána třetí etapa za 27 milionů korun, na kterou kraj získal 11,4 milionu korun z Operačního programu Životní prostředí. „Zateplení budov by mělo škole výrazně snížit náklady na vytápění, které v minulosti stálo více než milion korun ročně,“ řekla ředitelka gymnázia Irena Přádná.

Gymnázium F. X. Šaldy oslavilo loni 90 let existence. Budovy, které slouží pro více než 600 žáků, však byly ve velmi špatném stavu. Kraj musel už v roce 2008 investovat přes 28 milionů korun do statického zajištění pavilonu postaveného v 70. a 80. letech minulého století. Díky tomu ale studenti dostali nové modernější studovny i šatny a další zázemí. Ve druhé etapě byla staticky zajištěna také část, ve které je kuchyně a školní jídelna. Tato etapa stála téměř 16 milionů korun.

Zateplení výrazně zlepšilo i klima ve škole. „Dřív jsme na zimu museli některá okna zalepovat lepicí páskou, protože jimi táhlo. Některá byla v tak špatném stavu, že hrozilo, že vypadnou,“ popsala neutěšený stav budov ředitelka. „Ještě bychom potřebovali modernizovat objekt plynové kotelny a modernizaci by zasloužily i kotle,“ poznamenala Přádná.

Podle ní byla sice kotelna v minulosti modernizovaná a kotle stavěné původně na koks byly předělány na zemní plyn, kapacita kotelny je ale značně předimenzovaná. „Máme čtyři kotle, používáme ale jen jeden nebo dva,“ poznamenala ředitelka. „Kdyby se podařilo koupit nové, malé moderní kotle pro každý pavilon školy, uvolnilo by se místo pro další učebny,“ uvedla.

Gymnázium F. X. Šaldy nabízí osmileté studium, ale také šestileté dvojjazyčné a čtyřleté. Téměř 90 procent absolventů pokračuje ve studiu na vysokých školách. Budovy gymnázia byly původně postaveny pro 18 tříd, dnes jich má škola 22. „Také se mnohem více dělí, takže bychom potřebovali víc specializovaných učeben,“ vysvětlila ředitelka. Pro ně by mohlo vzniknout místo právě v objektu kotelny, pokud by se podařilo v krajském rozpočtu najít několik desítek milionů korun k její přestavbě. Škola by podle Přádné potřebovala také vybudovat atletickou dráhu na školním hřišti. Ani na to zatím peníze v napjatém krajské rozpočtu nejsou.