Za nehorázné plýtvání označují opoziční Starostové pro Liberecký kraj opravy 19 mostů, které loni poničila povodeň. Všechny zakázky by se prý daly pořídit v součtu až o 32 milionů levněji. Přesně o tolik totiž byla nižší celková cena v jednom velkém tendru, který loni kraj vypsal a později na nátlak antimonopolního úřadu zrušil.

Důvodem neobvyklého zvýšení ceny bylo podle předsedy starostů Martina Půty netransparentní zadávání zakázek, kdy Liberecký kraj nevypsal veřejnou soutěž, ale přímo oslovil pět vybraných firem a poptávku nikde ani nezveřejnil. Zákonu tato praktika ovšem neodporuje.

„Zákon sice neukládá zveřejňování podlimitních zakázek na webu, ale víme z praxe, že mnohá města to dělají,” poukazuje Půta na město Semily, jehož starosta Jan Farský zavedl zveřejňování všech zakázek nad 30 000 korun, včetně zadání a vyhodnocení. „Kdyby byly i soutěže vypisované Libereckým krajem veřejné, přihlásily by se třeba desítky firem a cena by se snížila, navíc by vše bylo transparentnější,” míní Půta.

Opravy 42 mostů přijdou Liberecký kraj na 312 milionů korun. 43%, o kolik se měla cena oproti původnímu záměru navýšit, je podle Starostů důvod, aby byl odvolán náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Ten včera přislíbil, že veškeré nejasnosti na příštím zasedání zastupitelů vysvětlí. Dosud se třeba neujasnilo, jestli informace o zakázkách skutečně nebyly vyvěšeny na webu. Podle Starostů nikoliv, Krajská správa silnic Libereckého kraje ovšem tvrdí opak.