Ke sbírce se připojili i lidé z druhé strany hranic. Polská část sbírky pod názvem Projekt Harrachov běží přes zrutka.pl, což je web k financování projektů. Důvodem byly problémy, se kterými se setkali polští zájemci o příspěvek na transparentní účet v České republice. „Vzhledem k tomu, že naši krajané měli problémy s platbami na hlavní český účet projektu, bylo rozhodnuto usnadnit jim je,“ dodal iniciátor sbírky a sportovní novinář Pawel Skorb.

Zavedení účinnějších platebních možností by mělo přispět k většímu zájmu Poláků. Ti se o projekt záchrany můstků začali zajímat i díky tomu, že patronem sbírky se stal legendární polský skokan Adam Malysz. Za podporu sbírky si mohou polští přispěvatelé vybrat odměnu, třeba v podobě autogramu nebo poděkování právě od Adama Malysze.

Skákat se možná bude už letos

Mezitím už organizátoři sbírky ze spolku Lyžařský a turistický Bucharovův klub Harrachov v areálu pracují. Jako první přišel na řadu nejmenší můstek K40. „Vše bylo zarostlé trávou, mechem i malými stromky, výdřeva nájezdu byla vyhnilá. Prostě ostuda a k pláči. Podařilo se vše vyčistit, nyní je nájezd připraven na položení nové výdřevy,“ přiblížil za spolek Stanislav Slavík, jinak i mezinárodní rozhodčí skoků na lyžích. „Chceme většinu prací dělat brigádnicky, aby co nejvíce peněz ze sbírky zbylo na vlastní provoz. Takže každá ruka bude potřeba. Pokud máte někdo čas a chuť, dejte vědět,“ vyzval Slavík. Oprava vleku se blíží ke konci, takže nic nebrání tomu, aby se v zimě skákalo.

Oprava skokanských můstků na Ještědu
Do Liberce se vrátí mezinárodní závody. Můstky na Ještědu mají opět certifikát

Obnova malých můstků, které využívají skokani dorosteneckých kategorií, vyjde na zhruba 1,5 milionu korun. Na transparentním účtu sbírky bylo v pátek v poledne přes 450 tisíc korun, polský web hlásil zisk bezmála deseti tisíc zlotých, tedy 60 tisíc korun.

Harrachovský skokanský areál je léta v havarijním stavu. Stamiliony na obnovu skokanských můstků slíbil už loni na jaře premiér Andrej Babiš. Před několika měsíci zástupci Českého olympijského výboru, spolku Klasický areál Harrachov, Svazu lyžařů ČR, Libereckého kraje a města Harrachov podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji skokanského areálu Harrachov. To by mělo odstartovat celý nákladný proces rekonstrukce areálu.

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Skokanské můstky v Harrachově
Za můstky v Harrachově se perou legendy. Sbírku podpořila řada skokanských hvězd

Skokanský areál ale dlouhodobě chátrá. Zavřeny jsou už všechny můstky kromě těch úplně nejmenších, tedy pro kategorie předžáči a žáci.

Střední můstek je uzavřen od jara loňského roku, mamutí můstek už pět let, kdy se jeho bubnem propadla rolba. „Skokani a sdruženáři z celé republiky nemají kde trénovat. Úroveň českého skoku a kombinace se dostává na úroveň rozvojových zemí,“ doplnil Slavík.