Třičtvrtě roku říkal ne, teď kývl na první krok. Náměstek primátora Jan Korytář hlasoval na valné hromadě Teplárny Liberec pro modernizaci parovodní sítě, ač dosud souhlas města odmítal dát. Rozvodná síť je v Liberci už v takovém stavu, že úniky tepla dosahují kolem 40 %. I to se odráží ve stále vysoké ceně tepla. Projekt GreenNet proto počítá s výměnou zastaralých parovodů za moderní, úspornější horkovody. Ovšem postupně.

V Liberci jsou tři parovody: do Pavlovic, přes Broumovskou do Vratislavic a na Králův Háj. Zatímco město chtělo modernizaci všech větví najednou, Teplárna trvá na etapách. Dohadování se vleče už několik měsíců. „Domluvili jsme se, že u revitalizace první větve není sporu, takže jsme odsouhlasili to, na čem se shodujeme. O dalším budeme dál jednat,“ upozorňuje Korytář.

ÚVĚR NEJISTÝ

Právě na dalších jednáních přitom vše závisí. Na financování projektu potřebuje teplárna úvěr, který získá, jen když prokáže bankám dlouhodobý výhled vyrovnaného hospodaření. „To se nám podaří pouze v případě, že oba akcionáři vloží podle smlouvy z roku 2015 svůj majetek do teplárny tak, abychom za něj v budoucnu neplatili nájemné. Jinak budeme dlouhodobě ve ztrátě a úvěr nezískáme. Zároveň přijdeme o již získaný závazný příslib dotace ve výši 70 milionů korun,“ sdělil místopředseda představenstva Jaroslav Pantůček. Dotace propadne, pokud se modernizace rozvodné sítě do Pavlovic nezahájí letos v září.

VYSOKÉ NÁKLADY

Celkem má instalace úspornějších horkovodů v první etapě stát přes 300 milionů. I kvůli finanční náročnosti odmítala Teplárna výměnu všech tří větví najednou. Úvěr jen za novou síť do Pavlovic bude splácet 6 8 let. „Přínos projektu bude nejen ve výrazném snížení ztrát při distribuci tepla zákazníkům, ale i v odstranění starých parovodů z koryta řeky Nisy, čímž se otevře prostor pro její zpřístupnění pro obyvatele a návštěvníky města,“ dodal Pantůček. Jak moc se snížení úniku tepla projeví v jeho koncové ceně po opravě první větve, když zbylé dva parovody do Vratislavic a na Králův Háj zůstanou ve stavu, jakém jsou, je otázkou.