Na vrchol vrátili pozlacený kříž po jeho rekonstrukci před několika dny horolezci. Do výšky 45 metrů jej musel vytáhnout jeřáb. „S rekonstrukcí kříže jsme nemohli dlouho otálet. Vloni při vichřici se totiž uvolnilo jeho uchycení a hrozilo, že by se kříž mohl uvolnit a zřítit dolů,“ vysvětlila místostarostka Osečné Jarmila Bláhová. „Kříž měří 4 metry a se svým uchycením dosahuje celkové délky osmi metrů, takže by se mohlo někomu něco stát, kdyby spadl na zem,“ dodala.

Když město nechalo tehdy zkontrolovat technický stav kříže, zjistilo se, že je jeho uchycení už úplně zrezivělé. Proto se vedení města rozhodlo pro jeho důkladnou obnovu. Rekonstrukce stála 322 tisíc korun. Z této sumy uhradila 273 tisíc korun dotace z ministerstva kultury. Necelých 50 tisíc přidalo město Osečná.

Rekonstrukce začala 12. listopadu minulého roku. Kříž s novou makovicí je pozlacen pravým zlatem. Vrátit se mohl na věž až nyní, kdy to dovolilo počasí.

„Do makovice kříže byly v tubusu vloženy původní archiválie a v novém tubusu pak dokumenty ze současné doby,“ uvedl starosta obce Jiří Hauzer.

Demontáž a montáž kříže prováděla firma Kazda – Střechy z Liberce, která opravovala věž kostela. Restaurování se ujal kovář Jan Nikendey z Jablonce nad Nisou. „Kostel je dominantou našeho města, jednou z nejvýznamnějších památek,“ doplnila místostarostka.