V rámci českých a slovenských unijních zoologických zahrad se jedná o naprosto raritní druh, který je k vidění pouze v Liberci. „Všechna zvířata jsou v reprodukčním věku, takže doufáme, že se brzy budeme moct radovat z přírůstků,“ podotkla zooložka Dorota Gremlicová. Zoo Liberec získala samce a dvě samice.

Trojice viskač.Trojice viskač.Zdroj: Zoo LiberecViskača je největší zástupce z čeledi činčilovitých, dospělí jedinci dosahují délky těla 45 až 65 centimetrů a jejich hmotnost může přesáhnout 8 kilogramů. Barvou srsti jsou dobře přizpůsobeny svému okolí, tělo mají šedohnědě zbarvené se světlejšími chlupy na břiše a huňatým ocasem. „Charakteristická je pro ně těžká hlava s velkýma tmavýma očima, kterou zdobí nápadný široký černý vodorovný pruh. Zvíře tak vypadá, jako by mělo černou pásku přes tlamu,“ doplnila Gremlicová.

Odpočinková zóna.
OBRAZEM: Před libereckým kulturním domem vyrostla odpočinková zóna

Ve volné přírodě obývají pampy a křovinaté oblasti v Argentině, Bolívii a Paraguayi, kde tvoří až třicetičlenné kolonie. V zemi si budují rozsáhlé sítě chodeb a aktivní jsou hlavně za soumraku, kdy vyráží za potravou. Živí se výhradně rostlinnou stravou a spásají traviny a byliny rostoucí v okolí.

Mangusty tmavé se přesunuly do plzeňské zoo. Pár chovaný v liberecké zoo od roku 2015 nikdy neměl mláďata. „Po vyčerpání všech dostupných možností, jak zvířata povzbudit k reprodukci, jsme se dohodli na přesunu našich zvířat. Plzeňští chovatelé tak budou moci více pracovat se složením skupiny a zvýší se tak naděje, že mangusty někdy budou mít potomky,“ podotkla zooložka.