close Oprava uleví Přepeřím od kamionů. info Zdroj: archiv zoom_in Kamiony, které dnes zajíždějí do turnovské průmyslové zóny, často volí cestu přes obec Přepeře. Podjezdem pod turnovským nádražím totiž kvůli výškovému omezení neprojedou. Místní obyvatelé už proto vyhlížejí chystanou rekonstrukci silnice II/610, která vede z Turnova do Mnichova Hradiště. Součástí nákladných oprav bude i prohloubení silnice pod tímto viaduktem, čímž se zvýší jeho průjezdný profil.

„Mělo by to znamenat podstatné snížení počtu projíždějících kamionů, slibujeme si od toho zklidnění dopravy,“ uvedl starosta Přepeří Luděk Sajdl.

Právě prohloubení viaduktu bude jednou z nejsložitějších částí připravované rekonstrukce, pro niž včera zástupci kraje, obcí i zhotovitele uzavřeli smlouvu.

BUDE I CYKLOSTEZKA

Opravovat se bude přibližně sedm kilometrů dlouhý úsek silnice z Turnova přes Přepeře, Příšovice a Svijany až na hranici Libereckého a Středočeského kraje a také přilehlá Nádražní ulice spojující Turnov s Ohrazenicemi. Zakázku vyhrálo sdružení firem Eurovia a Strabag.

Jde o rekordní krajskou investici, opravy celkem vyjdou na zhruba 205 milionů korun, z nichž většinu pokryje evropská dotace. Protože silnice prochází středem obcí, kromě kraje na opravu přispějí i ony: Příšovice a Přepeře zhruba jedním milionem, Svijany 275 tisíci, Turnov zaplatí 18 milionů, Ohrazenice pak přibližně 12 milionů.

„Je to skoro jeden náš roční rozpočet,“ připomněl starosta Ohrazenic František Novák, podle kterého však má obec peníze našetřeny. Z obecních peněz budou hrazeny například úpravy autobusových zastávek, parkovací zálivy nebo zpomalovací ostrůvky.

Hlavní část rekonstrukce zahrnuje nový povrch nebo úpravy křižovatek. „Křižovatka ve Svijanech bude nově okružní,“ sdělil mluvčí kraje Filip Trdla. Obce Příšovice a Přepeře navíc jako samostatný projekt plánují vybudování souběžné cyklostezky.

Původně vedení kraje hovořilo o zahájení stavby už během letošního podzimu, to se však nestihlo. Začít by tak měla 1. dubna příštího roku. „Práce by měly trvat dvě stavební sezony se zimní přestávkou. Počítáme s úplnými uzavírkami silnice, které budou rozdělené na etapy,“ poznamenal ředitel závodu firmy Eurovia Miroslav Slatinka. Hotovo by mělo být nejspíše na podzim roku 2020.