O několik let dříve, než by čekali, se školáci ze základní školy na Náměstí Míru v Ruprechticích ocitli na liberecké Technické univerzitě. Náhradní univerzitní prostory žákům čtvrtých až devátých tříd slouží po celý letošní školní rok, důvodem je kompletní rekonstrukce školy.

Opravu ale od začátku provázejí problémy. Školáci budovu opustili už tři týdny před koncem minulého školního roku, přičemž se počítalo s tím, že se sem po prázdninách vrátí. Ukázalo se ale, že výuka během prací nebude možná, město tak muselo narychlo shánět náhradní prostory – starší děti našly azyl na Technické univerzitě, mladší pak na nedalekých základních školách Sokolovská a Vrchlického.

Optimistické odhady sice hovořily o tom, že se zpátky žáci vrátí alespoň na druhé pololetí, ani to se ovšem stihnout nepodařilo. Školáci tak mimo své domácí prostředí stráví celý školní rok. „Hlavní problém byl, že se po odkrytí stavby zjistily věci, které v projektu nebyly,“ vysvětlil primátorův školský náměstek Ivan Langr.

Aktuální nejzazší termín dokončení je stanovený na 7. srpna. „V ten den bychom měli školu dostat. Stěhování ale začne už dříve,“ uvedl další z primátorových náměstků Jiří Němeček po jednání se zástupci stavební firmy.

Tento termín je přitom pro město naprosto stěžejní. „Je důležité, abychom tam v září mohli zahájit výuku. Jinak děti nemáme kam dát, na univerzitě už zůstat nemůžeme,“ upozornil Langr s tím, že univerzita vyšla městu maximálně vstříc už tím, že umožnila prodloužení pobytu o další pololetí.

Jak uvedlo vedení radnice, stavba původně vyčíslená na zhruba 64 milionů korun se prodraží. „Vznikly tam vícenáklady devět milionů. Myslím ale, že jde o standardní výši,“ řekl Němeček.

Na dalších sedm milionů pak město vyčíslilo vedlejší náklady, které se stavbou souvisejí. „Platíme pronájem na univerzitě, platíme autobusovou dopravu pro školáky, musela se dohradit cena obědů, která je v menze výrazně dražší,“ vyjmenoval Langr některé ze souvisejících výdajů města.

Během kompletní rekonstrukce školních budov vznikají nové učebny – multimediální jazyková, přírodovědná, učebna praktické výuky vaření či zahradnické a řemeslné dílny. Škola se stane bezbariérovou, v hlavní budově vznikne výtah. Kromě toho se bourá přilehlá garáž, mění se okna, budovy se zateplují a rekonstruuje se elektroinstalace a zdroj tepla.

Na rekonstrukci školy by měla navázat také úprava okolí, tedy samotného Náměstí Míru. Měly by se tam zřídit nové a bezpečné přechody, změn by mělo doznat i veřejné prostranství.