Řidiče, kteří minulé úterý odpoledne mířili po rychlostní silnici I/35 od Turnova na Liberec, čekalo zdržení a komplikace. Kvůli nehodě tří aut v Jeřmanickém kopci zůstali stát v dlouhých kolonách. Policisté pak kvůli odstraňování následků silnici v obou směrech na více než dvě hodiny uzavřeli a řidiči se vydali na odklonovou trasu přes Dlouhý Most a Záskalí. Stejná situace se opakovala i ve středu ráno, kdy se před devátou hodinou na rychlostce srazila dvě osobní auta a provoz byl zastaven na více než půlhodinu.

Na rychlostní silnici aktuálně probíhají stavební práce, a to v několika různých úsecích. Lidé od Liberce nesjedou na Jeřmanice, na Rychnov ani na Hodkovice. Doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu, což působí zejména ve špičkách zdržení samo o sobě. V případě dopravních nehod pak řidiči po silnici neprojedou vůbec.

Uzavírky do konce léta

Omezení na rychlostce potrvají až do konce prázdnin. Emoce tak vzbudila informace o tom, že se má od 15. července uzavřít také alternativa k rychlostní silnici – krajská silnice třetí třídy vedoucí z Hodkovic do Liberce přes Záskalí. Jako objízdná trasa přitom byla navržená právě rychlostní silnice I/35. „Jak je možné, že se v průběhu opravy páteřní silnice I/35 povolí uzavírka na jediné rozumné objízdné trase? V případě uzavření I/35 z důvodu havárie vozidel budou muset občané města Hodkovice nad Mohelkou volit neúměrnou objízdnou trasu a město bude vystaveno velkému dopravnímu náporu,“ napsala ve svém prohlášení starostka Hodkovic Markéta Khauerová.

Ilustrační foto - dopravní kolona
Komplikace na rychlostce, policisté kvůli nehodě silnici uzavřeli

Minulý týden se však od plánované uzavírky silnice přes Záskalí ustoupilo. „Termín uzavírky byl z důvodu stavebních prací na silnici I/35 posunut,“ potvrdil krajský mluvčí Filip Trdla s tím, že rekonstrukce by nově měla začít až 1. října. „Tímto opatřením se chceme vyhnout souběhu obou uzavírek a ještě větším dopravním komplikacím v Hodkovicích nad Mohelkou,“ vysvětlil hejtmanův dopravní náměstek Jan Sviták.

Na silnici přes Záskalí jsou práce naplánované kvůli opravě propustku, který je ve velmi špatném stavu. Ředitelství silnic a dálnic provádí na rychlostní silnici opravu povrchu vozovky, práce by měly skončit na konci srpna. V Jeřmanicích navíc už od dubna probíhá oprava silničního mostu, také ta by měla skončit v srpnu.

Policisté kvůli omezením na rychlostní silnici řidiče nabádají k bezpečné jízdě. „Žádáme, aby řidiči respektovali přechodné dopravní značení a dbali zvýšené opatrnosti. Zároveň žádáme, aby dodržovali pravidlo takzvaného zipu,“ uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Vlakové koleje. Ilustrační foto.
Osmnáct dní nepojedou vlaky do Jindřichovic, autobusy zastaví jinde než vlaky