Ortopedičtí pacienti do Turnova, gynekologické pacientky do Frýdlantu a děti do Jablonce nad Nisou. Organizační rošádu museli provést v Krajské nemocnici Liberec kvůli havarijním stavům centrálních operačních sálů. Sedm jich museli na začátku prázdnin urychleně zavřít a operovat se v nich nezačne dřív než za půl roku.

„Organizačními změnami jsme dosáhli toho, že zákroky nemusíme odsouvat,“ uvedl lékařský ředitel nemocnice Tomáš Roubíček. Uzavření operačních sálů se dotklo hned několika oddělení - chirurgie, ortopedie, urologie, traumatologie, gynekologie a neurochirurgie.

„Přesunuli jsme některou operativu do Frýdlantu, celá liberecká ortopedie se odstěhovala do Turnova. Díky přesunům oddělení jsme dosáhli toho, že i na této kapacitě sálů jsme schopni fungovat,“ popsal lékařský ředitel. Dětští pacienti jsou odsouváni do Jablonce, kde je domluvená spolupráce s městskou nemocnicí.

Ředitel Oblastní galerie v Liberci rezignoval, kraj bude hledat náhradu. Ilustrační fotografie.
Ředitel Oblastní galerie v Liberci rezignoval, kraj bude hledat náhradu

Gynekologické zákroky už od konce června plně zajišťuje Nemocnice Frýdlant. „Ve Frýdlantu jsme výrazně navýšili operační kapacitu a provádíme aktuálně zákroky pět dní v týdnu, kapacita je tedy už nyní veliká a věřím, že jsme schopni pokrýt veškerou poptávku tak, aby v Liberci zbyla dostatečná kapacita na onkogynekologické výkony a výkony u pacientek s dalšími chronickými chorobami, kde lze předpokládat eventuální potřebu specializované víceoborové péče,“ uvedla po zahájení reorganizace primářka frýdlantské gynekologie Anna Sechovská.

Porodnice funguje dál

Podotkla, že po celou dobu rekonstrukce sálů v Liberci budou plně v provozu dva operační sály určené pro gynekologické zákroky. „Nyní zde tedy operujeme nejen naše frýdlantské pacientky, ale i českolipské, rumburské a liberecké, které máme přes lékaře buď objednané přímo, anebo zprostředkovaně přes libereckou nemocnici. Operují nejen zkušení frýdlantští lékaři, ale dojíždějí k nám pracovat i lékaři z Liberce,“ vysvětlila Sechovská.

V Liberci zůstává pro gynekologické operace plně k dispozici jeden operační sál a sekční sál na porodnici. Porodnice se žádné z těchto změn netýkají.

Ulice ve Starých Pavlovicích, kterých se situace s dopravní změnou týká.
Protesty a petice zabraly. Návrh na jednosměrky v Pavlovicích město předělá

Neplánované uzavření sedmi operačních sálů nastalo začátkem léta, kdy se zjistilo, že jsou stropy ve špatné stavu. Když je řemeslníci odkryli, narazili dokonce na praskliny a u celého prostoru zjistili, že už při stavbě byly práce špatně provedené.

„Zjistili jsme, že únosnost stropů je o 60 procent menší, než měla podle projektové dokumentace být. To znamená, že už v roce 1939, kdy se dům stavěl, to udělali špatně,“ popsal mluvčí krajské nemocnice Václav Řičář.

Stropy by nemusely vydržet

V současných sálech se také nyní používá úplně jiné vybavení než třeba před padesáti lety. Operační stoly váží i přes sto kilogramů a těžké přístroje, třeba chirurgického robota, by strop nemusel unést. Proto se jejich stav řeší a sály nelze používat.

Přehrada Harcov v Liberci je oblíbeným místem ke koupání nejen pro místní.
Velká rekonstrukce přehrady Harcov začíná, bez vody bude tři roky

Ze sálů je teď jedno velké staveniště se zvláštním režimem, protože v sousedních prostorách stále funguje běžný provoz. Stavebníci vyztužují stropy betonem, povedlo se prostory rozšířit a všechny budou mít kompletně nové podlahy i zdi. Rekonstrukce potrvá ještě šest měsíců.

„Po těch šesti měsících předpokládáme, že bychom měli mít kompletně nové chirurgické sály včetně vybavení pro robotickou chirurgii. Otvírat se budou postupně,“ dodal Roubíček.