Letní práce v knihovně jsou součástí velkého projektu za 37 milionů korun, který je z většiny financován z evropských peněz. Zahrnuje například úpravy zázemí, digitalizaci dokumentů nebo restaurování vzácných tisků, klíčové jsou ale opravy částí určených pro veřejnost.

Aktuálně už je hotová například oprava střechy. „Opravovala se její část z jihozápadní strany, kudy nám zatékalo. Také jsou už vyměněná všechna skla ve světlíku, až na jedno, které při transportu prasklo,“ popsala Konvalinková. Stejně tak už ve studijní části vznikly dvě nové zasklené studovny – jedna takzvaná tichá, druhá pro týmovou práci.

V těchto dnech se pracovníci zabývají opravou toalet a také osazováním nových světel. Ta by měla například umět reagovat na okolní světelné podmínky „Tím by se měla šetřit elektrická energie,“ dodala ředitelka.

Akce liberecké buňky Extinction Rebellion na sjezdovce libereckého Ještědu.
FOTO: Čas se nám krátí. Transparent na Ještědu brojí proti vyhynutí

Až budou umístěná světla, přijde na řadu výměna koberců. „Kompletně vyměněny budou ve všech půjčovnách, dnes už jsou na některých místech opravdu hodně prošlapané,“ poukázala Konvalinková.

Otevřou v září

Čtenáři se mají do knihovny vrátit na začátku září. Do té doby si je možné knížky půjčit pouze na pobočkách na libereckých sídlištích Ruprechtice, Vesec, Králův Háj a Kunratická. Ty po dobu rekonstrukce mírně prodloužily svou otevírací dobu a nabízejí větší množství knih.

„Pobočky jsou využívané, chodí tam i lidé, kteří o jejich existenci dřív vůbec nevěděli,“ přiblížila ředitelka. Knihovna kvůli tříměsíční odstávce prodloužila platnost průkazek, lidem také umožnila půjčit si na léto více knih, než je obvyklé.

Koupání na přehradě Harcov v Liberci.
V Sedmihorkách je zákaz koupání, Harcov je zatím čistý

Čtenáři si knihy půjčí sami

Zdejší knihovníci ale nezahálejí ani v době, kdy je v knihovně liduprázdno. Instituce totiž v rámci projektu také chystá přechod na nový systém zabezpečení svých titulů speciálními kódy RFID, které na rozdíl od stávajících umožňují bezdotykový přenos dat. „Pro čtenáře to bude znamenat, že si budou moci velmi jednoduše půjčovat knihy sami. To jsme umožňovali na dvou místech už nyní, ale někdy to bylo problematické, když laserový paprsek ne vždy přečetl čárový kód,“ vysvětlila ředitelka. Nová technologie má být daleko jednodušší.

Pro knihovníky to ale teď znamená dost práce. „Dovnitř knihy se nalepí čip, položí se na desku, do počítače se naskenuje čárový kód – a je to hotové,“ popsala proces čipování knihovnice Zuzana Chotěnovská. Za hodinu takto zvládne spolu s kolegou očipovat minimálně sto knížek.

Nyní se ovšem kódem opatřují pouze knížky, které přes prázdniny zůstaly nerozpůjčované. Dalších zhruba 80 tisíc jich mají lidé doma, a knihovna proto v září a říjnu očekává velký nápor. „Máme domluvené brigádníky, kteří nám s vracením knih a opatřováním kódy pomohou. Sami bychom to asi nezvládli,“ uvedla ředitelka.

Festival Benátská! 2018
Na festival Benátská! bude opět jezdit kyvadlová doprava

Zatímco v září bude zaměstnanců u pultů potřeba více, do budoucna pak už kvůli novým kódům naopak méně. „Pracovníků u výpůjčních pultů ubude, budou se více věnovat jiné práci, například doporučování knih čtenářům, lektorování a podobně,“ uzavřela Konvalinková.

Na nový systém knihovna najede až po očipování všech titulů v aktivním fondu, pravděpodobně až v novém roce.