„Liberci hrozí zkrácení evropské dotace o více než padesát milionů korun," řekla mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Eva Jouklová. „Druhá analýza ukázala předražení zakázky o 15 až 20 procent, dodala.

Druhý posudek si nechala regionální rada vypracovat, protože první poukazoval na výrazné předražení a liberecká radnice se závěry auditora nesouhlasila. První expert uvedl, že při správně vedeném výběrovém řízení by cena neměla přesáhnout 278 milionů korun a při soutěži zaměřené „na dosažení rozumně úsporné ceny" by nepřekročila částku 250 milionů korun.

Podle auditorů se v podkladech prolínala snaha o maximální možnou cenu.

Liberecká radnice může rozporovat i druhý posudek. „Námitky může zaslat do konce října. Konečné stanovisko vydáme do konce listopadu," dodala Jouklová.

Rekonstrukce lázní patří spolu s přístavbou bazénu ke kontroverzním zakázkám, které vedly loni na jaře k rozpadu liberecké radniční koalice vedené Změnou pro Liberec. Obě akce připravilo předchozí vedení radnice v čele s ODS a vypsalo i soutěž na dodavatele. Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem (Změna pro Liberec) pak na začátku loňského roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat.

Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou protikorupční organizace Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné.

Nové vedení města přesto nakonec smlouvy s vítězi podepsalo. Obě zakázky prověřoval už loni antimonopolní úřad, pochybení ale neodhalil.

Regionální rada si letos nechala udělat audit i u bazénu, při kontrole však chyby nezjistila. Rekonstrukcí lázní provádí firma Chládek a Tintěra.