„Studie mimo jiné počítá s kompletní rekonstrukcí a dostavbou dnes nevyužívaného pavilonu bývalého dětského oddělení nebo vznikem nového lůžkového oddělení v pavilonu dnešní chirurgie a interny,“ přiblížila mluvčí radnice Martina Petrášková.

Kromě přestavby zmíněných budov se počítá také s novým stravovacím zařízením nebo s odsunem márnice na okraj areálu. Místo ní by pak vznikl energoblok.

Mezi pavilonem bývalého dětského oddělení a hlavní budovou má vyrůst spojovací tunel. „Lékaři i pacienti si tak zkrátí cestu mezi jednotlivými pavilony a dostanou se z jedné části nemocnice do druhé suchou nohou,“ doplnila Petrášková.

Místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka Deníku řekl, že studie odhaduje základní stavební náklady na zhruba 78 milionů korun. Otázkou teď zůstává, kdo rekonstrukci zafinancuje. Město, kterému areál patří, má podle místostarosty vyčleněno v rezervě 10 milionů korun, zastupitelé také schválili pořízení patnáctimilionového úvěru. „Krajská nemocnice nám slíbila devět milionů korun,“ dodal Stodůlka. 

Od 25. září funguje pohotovost opět v areálu frýdlantské nemocnice.
Frýdlantská pohotovost už je zpět v nemocnici. Nepřetržitě zatím fungovat nebude

Jenže těchto celkem 34 milionů na investici stačit nebude, Frýdlant se tak obrátil i na další obce z výběžku. „Osobně jsem posílal dopis starostům z celého mikroregionu,“ přiblížil místostarosta Stodůlka.

Konkrétní částku zatím přislíbila jen sousední Bulovka, která vyčlení půl milionu korun. Další tři obce pomoc avizovaly. Někteří další starostové ale případné finanční výpomoci zatím podle informací Deníku příliš nakloněni nejsou.

Do roka projekt

O dalších penězích teď Frýdlant jedná s Libereckým krajem. „Hledáme cesty, jak rekonstrukci udělat najednou. Rekonstrukce počítá s přesunem oddělení a jedno bez druhého se nedá uskutečnit,“ vysvětlil Stodůlka.

Zatím se nedá předjímat, zda kraj zbytek peněz poskytne. Jednou z možností také je, že se Frýdlant stane vkladem areálu akcionářem Krajské nemocnice Liberec, podobně jako například Turnov. Podle Stodůlky jsou jednání naplánovaná na další týdny.

Krajská nemocnice Liberec převzala areál Frýdlantské nemocnice.
FOTO: Nemocnice Frýdlant ožívá. Chirurgové jí ale schází

Pokud se podaří financování zajistit, s projektováním by se mohlo začít už letos. „Aby byl projekt hotový příští rok na jaře,“ uzavřel Stodůlka.

Nemocnici Frýdlant do loňského června provozovala soukromá společnost EUC. Od července v areálu péči zajišťuje právě Krajská nemocnice Liberec. Ta už v areálu obnovila pohotovost, otevřela některé nové poradny a přesunula sem také pacienty z oddělení následné péče v Jablonném v Podještědí.

Nemocnice Frýdlant
Nefungující nemocnici ve Frýdlantu bere na svá bedra krajská nemocnice