Výběr firmy Metrostav pro rekonstrukci libereckého bazénu schválila mimořádná rada města. Podle náměstka primátora Petra Židka byla jediným hodnotícím parametrem cena. Zároveň upozornil, že výsledek soutěže není definitivní. "Teď poběží patnáctidenní odvolací lhůta a pak uvidíme," dodal. Náměstek předpokládá, že pokud nenastanou nějaká komplikace, smlouvu by mohli s Metrostavem DIZ podepsat a staveniště následně předat v dubnu.

Půovodně byla předpokládaná cena této obří stavební zakázky přes miliardu korun. Do výběrového řízení podalo nabídku celkem šest firem, vítězná cenová nabídka společnosti Metrostav DIZ byla 748,8 milionu korun bez DPH.

Liberecké Velikonoce.
Tipy na víkend: Velikonoce na náměstí, zámku i v Křišťálovém údolí nebo Den žab

„Tak výrazné snížení ceny je pochopitelně důsledkem celkového poklesu cen stavebních prací v tomto roce. I v jiných zakázkách se dnes dosahuje finanční úspory cca 20 – 30 % oproti předpokládaným cenám. Ty vycházejí z ceníků stanovených v minulém roce, kdy došlo ke skokovému navýšení cen z důvodu vysoké inflace,“ vysvětluje Jindřich Felcman, který byl zástupcem opozice ve výběrové komisi k výběru dodavatele.

Pro Liberec jde o jednu z největších zakázek v jeho novodobé historii. Opravu sportoviště potřebuje, důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Areál čeká i přestavba. Nejvýraznější změnou bude, že v něm už nebudou samostatné šatny pro muže a ženy v přízemí, ale vznikne jedna velká bezbariérová šatna v suterénu objektu. Wellness bude na místě dnešních dámských šaten a fitness na místě pánských šaten. Na svém místě tak kromě bazénů zůstane jen restaurace.

Rozsáhlý areál bývalých libereckých tiskáren prochází obnovou.
Liberecké tiskárny se mění před očima. Další dům je hotový, rýsuje se i kavárna

Kvůli modernizaci bude plavecký stadion dva roky uzavřený. "Provoz ukončíme 31. března," řekl dnes provozní ředitel bazénu Leoš Borkovec. Před zahájením rekonstrukce bude nutné areál ještě vyklidit.

V plaveckém stadionu z poloviny 80. let minulého století jsou tři bazény, tobogany, sauny, vířivky a další atrakce. Návštěvnost byla v posledních letech nadprůměrná. Předloni měl 490 tisíc návštěvníků a loni skoro 600 tisíc. "Teď ten zájem trochu klesl," řekl Borkovec. Míní, že jedním z důvodů je i nejistota, dokdy zůstane bazén otevřený. Symbolické rozloučení s bazénem chystá jeho provozovatel už na tuto sobotu 23. března, odpoledne bude uvnitř program pro děti a večer vystoupí Vladimír Hron se svou show.

Mohlo by vás zajímat: Vítejte v Gothamu. Pod Ještěd dorazil Batman s Tučňákem

Zdroj: Jiří Louda