„Do výběrového řízení na kompletní rekonstrukci městského plaveckého bazénu přišlo šest nabídek, přičemž ta nejnižší je pod 750 milionů,“ informoval náměstek primátora Petr Židek, který má soutěž na starosti.

Téměř polovinu této částky by mohly pokrýt tři dotace. „Z Národní sportovní agentury, od Libereckého kraje a ze Státního fondu životního prostředí,“ doplnil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

I tak je ale chystaná investice největší v Liberci za posledních několik desítek let a jde o nejdražší opravu bazénu v historii České republiky. První studie z roku 2016 odhadovala cenu opravy na 500 milionů. Od té doby se rozpočet v podstatě zdvojnásobil.

„Super zpráva. Než se rozhoupete, tak to bude několik miliard,” komentoval na sociálních sítích Vítězslav Němec.

Uvedené částky jsou bez DPH a primátor dříve upozornil, že podle dvou právních posudků nebude město daň za tuto stavbu platit vůbec, má totiž nárok na odpočet.

Liberecká radnice.
Liberec bude příští rok hospodařit se čtyřmi miliardami. Na bazén si vezme úvěr

Jednatel městské společnosti Bazén Liberec Robert Korselt už dříve uvedl, že si od rekonstrukce slibuje mimo jiné snížení provozních nákladů. Ty se pohybují zhruba ve výši 100 milionů ročně a přibližně polovinu si na sebe plavecký areál vydělá. „Před koronavirovou epidemií chodilo ročně 300 až 350 tisíc návštěvníků, letos jich máme přes 500 tisíc,“ dodal Korselt s tím, že návštěvnost roste.

Stále platí, že bazén se pro veřejnost uzavře letos na konci března a rekonstrukce potrvá dva roky.

Mohlo by vás zajímat: Z libereckého bazénu zůstane jen skelet. Rekonstrukce ho zavře na dva roky

Zdroj: Jiří Louda