Do dozorčích rad krajských společností můžete vyslat jen jednoho zástupce. Takový vzkaz od nové krajské koalice obdržela opoziční KSČM i Změna pro Liberecký kraj. Celkově teď přitom nová krajská vláda obsazuje třiadvacet míst v dozorčích radách šesti společností, které kraj vlastní či v nich má podíl.

Komunisté mohou svého zástupce nominovat do dozorčí rady firmy Silnice LK, na Změnu zbylo křeslo v Agentuře regionálního rozvoje. Právě Změna se nyní ohrazuje nejvíce. „Prakticky to neumožňuje, aby opozice dělala svoji práci, tedy vykonávala kontrolu," kritizuje Josef Šedlbauer (Změna). Alespoň jeden zástupce opozice by prý měl sedět v každé dozorčí radě. Podle předsedkyně zastupitelského klubu Starostů Leny Mlejnkové vyšla koalice opozici vstříc při obsazování výborů a komisí. U orgánů krajských společností je situace jiná. „Rádi bychom do půl roku předložili návrh nové vlastnické politiky, ke kterému bude koalice potřebovat co nejsilnější zastoupení," uvedla Mlejnková.

NEDOSTATEK INFORMACÍ

Na místa v dozorčích radách nemají opoziční strany žádný právní nárok. Podle sdružení Oživení, které se před volbami věnovalo analýze fungování krajů, je věc rozdělení postů věcí politické dohody a kultury. „Důležité je, aby měli zastupitelé, včetně opozičních, dostatečný přístup k informacím o fungování společností," řekl Karel Gargulák z Oživení. Právě nedostatku informací se ale Šedlbauer obává nejvíce. „Informace si teď budeme muset složitě obstarávat skrz zákon 106, takže nebudeme moci reagovat okamžitě," věstí.

Změna se paradoxně nechystá přijmout ani jediné nabízené křeslo. „Nechceme přístup vládnoucích stran legitimizovat," vysvětlil Šedlbauer.

V minulém volebním období byla přitom situace odlišná. Opozice na podzim 2012, kdy se k vládě poprvé dostali Starostové spolu se Změnou, dostala mnohem větší prostor. Lena Mlejnková to tehdy prezentovala jako kvalitativní posun. „Předtím zastoupení opozice neodpovídalo výsledku voleb, ale pouze jednostrannému diktátu ČSSD, metoda ,válcování' byla na denním pořádku," uvedla před čtyřmi roky. Že by nyní tedy šlo o návrat k válcování opozice a o kvalitativní posun zpět, si ale nemyslí.

V MENŠINĚ I VE VÝBORU

Třetí a nejmenší opoziční strana, SPD-SPO, vnímá situaci smířlivě, a to i přesto, že žádného zástupce v dozorčích radách mít nebude. „Nabídli nám funkci místopředsedy v kontrolním výboru, což je důležitá funkce," uvedl lídr Radovan Vích.

Jenže i kontrolní výbor prošel změnou a opozice v něm nově nemá většinu. „Kontrolní výbor je pracovní orgán, nikdy jsme v něm k řešení problémů nepřistupovali politicky," řekla Mlejnková, která výboru v minulém volebním období místopředsedala.