Lyrickou pohádkou o nešťastné lásce vodní víly k člověku otevře sezónu liberecká opera. Poprvé ji uvede dnes 25. října v 19 hodin na scéně Šaldova divadla.

„Nechci ohýbat operu přes koleno jako pruty, které se vší silou necitlivosti brání. Chci Rusalku poctivě vyložit, chci přistoupit na zákony tohoto světa iluzí, symbolů, živlů, pochopit, kdo je třeba ježibaba, která dovede stvořit a dovede bořit, dá vzniknout životu… jakou má moc, když se směje Vodníkovi pánu vodní říše, kdo je Rusalka, její sestřičky, Vodník, kdo jsou lesní žínky, co nám o tom všem zjevně a přitom pro mnohé nezřetelně říkají svými slovy a svou hudbou autoři," řekl režisér a ředitel divadla Martin Otava.

Lyrická básnivost

V celé operní tvorbě se nenajde mnoho děl, ve kterých by skladatel hudební básnivostí milostných i náladových lyrických scén, působivou melodikou hlasů i zvukovým koloritem dosáhl takového souhrnu myšlenkové nekonvenční hudební krásy, jako Antonín Dvořák ve své „lyrické pohádce" Rusalka.

Vznikla na libreto básníka Jaroslava Kvapila. Výsledkem libretistovy práce byl operní text, jaký v takové básnické čistotě česká opera dosud neznala a který i v tom, co následovalo, byl sotva dostižen.

Liberecký operní soubor ji nastudoval pod vedením dirigenta Františka Babického a režiséra Martina Otavy.

V roli Rusalky se představí v alternaci tři pěvkyně Gabriela Kopperová, Lívia Obručník Vénosová s Věra Poláchová. Prince ztvární Tomáš Černý, Richard Samek a Tomáš Sup. Vodníka hrají Jiří Přibyl a Pavel Vančura.

K působivosti i silné dramatické výmluvnosti Rusalky přispívá také neobyčejná zvuková barevnost Dvořákovy partitury. Rusalka náleží k vrcholným dílům Dvořákova genia a je opravdovou chloubou české operní tvorby.

Vedle Smetanovy Prodané nevěsty je nejhranější českou operou. Druhou premiéru divadlo uvede v sobotu 2. listopadu.