Proto se také slavnostní premiéra inscenace Opera? Opera! konala včera v netradičních dopoledních hodinách a jejími prvními diváky byli žáci z libereckých základních škol. „Cestu jsme hledali dlouho. Opera je náročný žánr, umí ji vnímat velmi malé děti, pak je dlouho přestávka a pak zase až adolescenti. Náctiletí ji většinou berou jako nesrozumitelnou a hlasitou,“ nastínil nesnadný úkol dirigent Martin Doubravský.

Instalace výstavy fotografií ze sbírky společnosti PPF obsahující díla takových fotografů jako Jsou Funke, Sudek nebo Drtikol pokračovala 19. června v Oblastní galerii Liberec. Výstava bude zahájena 21. června a potrvá až do 30. září.
FOTO: V galerii vystavují Sudka i Drtikola

Tvůrci si proto přivolali na pomoc odbornici na nejmenší publikum – herečku, režisérku a textařku Markétu Sýkorovou z Naivního divadla. Ta napsala jednoduchý příběh o poněkud neotesaném vrátném, kterého se do tajů opery snaží vtáhnout postava Múzáka.

Na tuto kostru pak autoři navěsili jednotlivé árie, u jejichž výběru se vzhledem k nevyzpytatelnosti publika rozhodli nic neriskovat. Diváci se tak dočkají ukázek z těch nejslavnějších oper Mozarta, Pucciniho, Rossiniho, Bizeta, Smetany a Dvořáka. Ovšem v pojetí, které by u těchto klasiků leckdo nečekal: Figaro stylizovaný jako Střihoruký Edward, Jeník a Mařenka na kolečkových bruslích nebo nedobrovolný striptýz vrátného při árii z Carmen.

Inscenace Opera?Opera! mělo premiéru 22. června.Zdroj: Jakub Volný

Monumentální skladba Toreador z posledně jmenovaného titulu se také zasloužila o pomyslný vrchol představení, který si barytonista Csaba Kotlár doslova užil a gesty, tancem i „hvězdnými manýry“ připomněl, že operní interpreti se co do popularity mohli dříve měřit s dnešními hudebními idoly.

V Divadle F. X. Šaldy v Liberci uvádí slavnou „měšťanskou truchlohru“ Friedricha Schillera Úklady a láska. Premiéra byla 15. června.
FOTO: Šaldovo divadlo končí sezonu tragédií

Mladí diváci úsilí všech zúčastněných ocenili už po první polovině. „Hrozně se nám to líbí. Operu znám, ale neposlouchám ji. Nejlepší jsou herecké výkony a některé scény jsou krásné, třeba jak tam padaly třpytky,“ svěřily se Veronika a Barbora z 8. a 9. třídy ZŠ Kaplického. „Děti čekaly, že půjdou na operu, a moc nadšené nebyly, takže jsou překvapené, že je to něco jiného. A když vidím, jak to sledují, je jasné, že se jim to moc líbí,“ potvrdila pedagožka Ivana Šolcová.

Vizualizace nového parku v ulici U Sila.
Zábava pro celou rodinu vypukne v parku v Budyšínské i ve Vratislavicích

Vzhledem k tomu, že příští týden končí divadelní sezona, má už Šaldovo divadlo na programu inscenaci Opera? Opera! jen toto pondělí, začátek je opět v 10 hodin.