Někteří stateční obránci české tradice dokonce zašli tak daleko, že věrnou napodobeninu anglosaského staříka navlékli do oprátky a pověsili z okna. Je to určitě jasné vyjádření názoru dotyčné rodiny na kulturní invazi ze západu, ale považte: Co když je to podle nového celosvětového zákoníku korektnosti neomluvitelný přečin proti cizím kulturám?

Co když s defenestracemi Santy skončíme podobně jako nejmenované dánské periodikum se svými karikaturami na islámské proroky? Přijdou kontroloři z Úřadu korektnosti a napaří nám kromě povinnosti oběšence odstranit i tučnou pokutu za ideozločin? Nebo začnou američtí patrioti nabodávat na kůly Mikuláše? Dostanou se oběšení do hlavních zpráv CNN? Zastane se děda Mráz svého kolegy?

Ne, nejspíš ne. Zůstane jen u několika pousmání nad protisantovským vtípkem a jedné nebo dvou nadávek na dovážené čokoládové figurky, na kterých biskupskou hůl ani mitru nenajdete. Ale je to potřeba? Neexistuje snad horší čas než Vánoce na to, aby se lidé hádali a nadávali na amerikanizaci. S trochou snahy lze najít figurky, adventní kalendáře i balící papír, kde po červeně oděném vousáči není ani stopa. Santu lze tolerovat, lze s ním nesouhlasit, lze ho ignorovat, lze si z něj utahovat a věšet ho z okna, ale proč se vztekat?