Až bude projekt uvedený do praxe, bude schopen informovat obyvatele města o stoupající vodní hladině prostřednictvím telefonní sítě.

„Kdyby se v Liberci rozlila jen stoletá povodeň, pak by stál na celém Soukenném náměstí tak asi metr až dva vody. To nemluvím o tisícíleté vodě, která zaplavila Frýdlantsko a Hrádecko,“ vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS). „Byla by to pro střed města obrovská katastrofa,“ dodal.

Projekt by měl spolknout zhruba 2,2 milionů korun. Bezmála 90 procent z této sumy by rádo vedení města získalo od státu, z Operačního programu Životní prostředí.

Pokud bude město v žádosti o dotaci úspěšné, pak by se mohl varovný systém modernizovat v létě příštího roku.

„Především budou vybrané hlásné profily osazené čidly, a k tomu budou vytipovaná místa, tedy ta kritická na vodních tocích, nepřetržitě sledovat kamery,“ přiblížil mluvčí magistrátu Martin Korych. „K obyvatelům města se po modernizaci varovného a vyrozumívacího systému dostanou aktuální informace mnohem rychleji,“ doplnil.

Liberec se řadu let v protipovodňovém plánu potýká s tím, že si někteří vlastníci pozemků kolem řeky Nisy nepřejí mít na své půdě protiupovodňové bariéry. To dosud brání městu v postavení zábran proti velké vodě.