Redaktoři Deníku se vydali do terénu, abyste mohli sledovat průběh komunálních voleb v Libereckém kraji. Volební místnosti byly v pátek otevřené až do 22:00, v sobotu se pak bude volit od 8:00 do 14:00. 

Chcete se podílet na tvorbě on-linu? Své postřehy můžete posílat na redakční email: jiri.louda@vlmedia.cz.

Pro aktualizaci stiskněte klávesu F5.

22.05 – První volební den je za námi. I zítra pro vás chystáme on-line, kde budeme zachycovat průběh komunálních voleb. Děkujeme za pozornost a hezký večer. 

22.00 – LIBERECKÝ KRAJ – Volební místnosti se uzavřely a otevřou se opět zítra v 8.00. Lidé budou moci využít svého volebního práva až do 14.00. Pak začne sčítání hlasů. 

Lidé odevzdali 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek21.57 – JABLONECKO – Volební komise 11 okrsku zaznamenala kolem 21.00 volební účast 25 procent. „Lidé chodili průběžně. Nejvíc hned po otevření a pak kolem 18 hodiny,“ řekla členka komise, která tuto funkci vykonává již patnáct let. „Za ta léta se nestalo ani nic mimořádného. Jen lidé občas hodí do urny občanku nebo nechají peněženku za plentou,“ dodala.

21.50 – LIBERECKO – Pravděpodobně poslední volič dnes vhodil svůj hlas do urny ve volební místnosti v osadě Víska ve Višňové. Podle komise je dnešní účast zatím nevalná, nepřišla ani polovina zapsaných voličů. Ve Višňové letos kandiduje šest politických subjektů: KSČM, Pro sport a kulturu, Společně a narovinu, Pro naši obec, Devítka a Hasiči. Obecní zastupitelstvo má 15 členů a pozici starosty obhajuje Tomáš Cýrus jako lídr kandidátky pro naši obec.

21.40 – JABLONECKO – Poměrně nízkou volební účast hlásí některé volební okrsky v Jablonci nad Nisou. Podle zběžných odhadů se některé zatím nedostaly přes hranici 30 procent registrovaných voličů. „Je to poměrně překvapivé,“ říká jedna z členek volební komise. „Čekali jsme, že přijde mnohem víc mladých voličů,“ podivují se v jedné z volebních místností v Gymnáziu Dr. Randy. Jablonec přitom čelí množství problémů, před kterými současné vedení radnice přivírá oči. Jedním z nich je například malá bezpečnost v centru města, kde se bez omezení prodávají byty obchodníkům se sociálním bydlením. „Jestli tyhle volby nic nezmění, uvažujeme o tom, že bychom se stěhovali do jiného města, Jablonec je čím dál méně bezpečné město,“ řekla už dříve například majitelka oblíbené LaKavárny Eliška Šídová.

Takhle vypadá vstup do bývalých městských lázní, na křižovatce hlavní třídy a konečné tramvaje z Liberce.Zdroj: Deník / Jana ŠvecováPodobný názor mají i další živnostníci v centru města. Problémům čelí i lidé v okolí Petřína. Ikonická vyhlídková restaurace, která se změnila v ubytovnu pro zahraniční dělníky. Mnoha lidem je trnem v oku rovněž chátrající budova bývalých lázní, se kterou město, které se prezentuje jako přátelské k rodinám, není schopno nic udělat. „Kdyby tam bylo cokoliv, je to lepší než tahle ostuda, na kterou narazí každý, kdo přijede tramvají z Liberce. Tam se za bývalé lázně stydět nemusí,“ říká mladá žena, která se představuje jako Leona a studuje v Praze. Do Jablonce se vrací na víkendy, ale po škole by tu chtěla žít. Svou volbou by chtěla ovlivnit vzhled rodného města. „Okolí je krásné, ale samotné město,“ mávne rukou. „Budu volit lidi, kteří se zatím ve městě nemají šanci dostat ke slovu. Hlavně mladé architekty nebo lidi, kteří chtějí z města vymýtit herny,“ prozrazuje.

21.25 – ČESKOLIPSKO – Lze je použít k ovlivňování celosvětových nálad společnosti a letos se možná poprvé masivně zapojí jako jeden z významných nástrojů předvolební kampaně během komunálních voleb i na Českolipsku. A to jak ve smyslu prezentace myšlenek kandidátů, tak dezinformační války. Řeč je o sociálních sítích, první vlaštovky už vyletěly.  Své o tom vědí například v nově vzniklé volební koalici Živá Lípa. Ta už stihla na Facebooku nasbírat okolo 1 300 fanoušků. Identický název má o několik řádů méně oblíbený facebookový profil, který pod příspěvky na stránkách týkajících se dění v České Lípě hojně vkládá komentáře tvářící se jako oficiální sdělení zmíněného hnutí. Jen ten obsah je takový zvláštní.

21.10 – LIBERECKO – V posledním týdnu bylo téměř nemožné vyhnout se kontaktním kampaním jednotlivých stran. Kvůli uzavřenému Benešovu náměstí, kde probíhaly úklidové práce po hollywoodském natáčení, se kandidáti se svými stánky koncentrovali především v dolním centru města. Na Soukenném náměstí se během uplynulého týdne sešly několikrát naráz hned tři různé strany. Některé strany se vydaly i do okrajových částí města, jiné naopak na kontaktní kampaň rezignovaly úplně.

Hokejista Daniel Špačekl (Bílí Tygři Liberec) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a doplňovacích volbách do do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek20:55 – LIBERECKÝ KRAJ – Volí i sportovci. Hokejista Daniel Špaček (Bílí Tygři Liberec) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a ve volbách do do Senátu Parlamentu České republiky.  

20.30 – JABLONECKO –  V objektu tenisu na Proseči také již odvolil kandidát do Senátu Parlamentu ČR Pavel Žur. „Za úspěch bych považoval dostat se do druhého kola senátních voleb. Ale každý z kandidátů má co nabídnout. Bude záležet, co lidi zohlední. Zda mladou tvář, nebo toho, kdo něco ve svém oboru dokázal. Třetí varianta je, že se přikloní k tomu, kdo v Senátu již byl,“ řekl po vhození hlasů do urny ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur. Hned po něm odvolila občanka Jablonce ve středních letech. „Chodím ke všem volbám, pravidelně. Je to důležité a myslím, že je dobře, že máme volební právo,“ uvedla s tím, že hlas od ní dostala ODS a Michaela Tejmlová.

Volební místnost v základní škole ve Stráži pod Ralskem.Zdroj: Deník / Petra Hámová20.10 – ČESKOLIPSKO – „Moc lidí tentokrát nechodí,“ hodnotila odpoledne zájem voličů okrsková komise v základní škole ve Stráži pod Ralskem, ve které je jedna ze tří volebních místností ve městě. Před čtyřmi lety se volební účast zastavila těsně pod 34 procenty.

19.55 – LIBERECKO – Paní Zuzana byla volit dnes odpoledne na ZŠ Broumovská. „Výběr není jednoduchý nikdy, protože jsou určité strany, které volit nikdy nechci. Takže jsem letos volila Starosty, částečně i kvůli tomu, jak se vyjadřovali k otázkám v referendu. Vykřížkovala jsem ale i kandidáty z jiných stran, které osobně znám. Většinou se jedná o mladé lidi. Těm věřím, že chtějí dělat politiku upřímně a poctivě.“

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.Zdroj: Deník19.40 – JABLONECKO – Ve Středočeském kraji odvolil i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. A proč je v Jablonci, i když žije ve Středočeském kraji? Narodil se zde a jeho blízcí příbuzní bydlí v Janově nad Nisou, kam Ivan Bartoš pravidelně zajíždí. Ivan Bartoš je tak jediný předseda politické strany se zastoupením v Poslanecké sněmovně ČR, který má kořeny na Jablonecku.

Českolipský volič Ferdinand Marák.Zdroj: Deník / Jiří Jelínek19.20 – ČESKOLIPSKO – Českolipský volič Ferdinand Marák si volbu nového vedení svého města užíval. Málokdo chodí k urnám tak úhledně ustrojený, jako on. Nezapomněl u komise zkontrolovat, zda už byla volit i jeho paní.

19:00 – LIBERECKO – V Liberci o volebním víkendu probíhá historicky druhé referendum. To, stejně jako v roce 2013, inicioval přípravný výbor v čele s Janem Korytářem (Změna). Občanů se tentokrát ptá na pět otázek, které se týkají MHD pro seniory a děti zdarma, výkupu zámku, omezení hazardu, výkupu hráze Veseckého rybníka a obnovy amfiteátru. Změna voličům doporučuje hlasovat 5x ANO, Starostové naopak 5x NE. Hnutí LOL! vydalo doporučení hlasovat 3x ANO a 2x NE. Zbylé strany doporučení buď nevydaly, nebo doporučily k referendu vůbec nejít. Lidové hlasování totiž bude závazné jen pokud se jej zúčastní alespoň 35 procent voličů. Toho minulého se zúčastnilo jen sedmnáct procent, nekonalo se však spolu s jinými volbami.

U vybraných volebních místností lákají k účasti v referendu lidé s poutači. Zákon přitom nejspíš neporušují, agitace je zakázaná pouze u voleb, nikoli u místního referenda. Přípravný výbor v čele s náměstkem Janem Korytářem byl však terčem kritiky za to, že nedodal potřebný počet 270 lidí do komisí k referendu, naopak sháněl ty, kteří budou referendum propagovat. Výbor dodal pouze 71 komisařů, zbylé muselo sehnat město.

U vybraných volebních místností lákají k účasti v referendu lidé s poutači. Zákon přitom nejspíš neporušují, agitace je zakázaná pouze u voleb, nikoli u místního referenda.Zdroj: Deník / Adam Fogl

18.30 – JABLONECKO – Zájem? Zatím podobný jako před čtyřmi lety, hlásí volební komise na Jablonecku. Za první tři hodiny odvolila cirka desetina oprávněných voličů.

18.15 – LIBERECKO – Poměrně nízkou volební účast vykazují volební okrsky v městském obvodě Vratislavice nad Nisou. Podle zapisovatelky jedné z volebních komisí Jany Míkové se zatím volební účast pohybuje od 10 do 20 %. Starostenské křeslo obhahuje Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj). V minulých komunálních volbách Starostové s přehledem vyhráli, za nimi jako druhá skončila Unie PRO sport a zdraví. Volební účast v roce 2014 byla 42,44 %. Nevalnému zájmu se těší i referendum. Podle komisařů jde k referendu hlasovat zhruba třetina těch, kteří přišli ke komunálním volbám.

18.02 – JABLONECKO – „Teď je nábuch,“ říká členka volební komise okrsku číslo 11 v Jablonci. „Lidé také vkládají do větších obálek pro volby do zastupitelstev tu menší do senátu. Což je špatně. Každá obálka musí být zvlášť,“ dodala.

Jan Mečl.Zdroj: Facebook ČSSD Liberec17.55 – LIBERECKO – Odvoleno má již i lídr liberecké kandidátky ČSSD Jan Mečl. Sociální demokraté obhajují čtyři křesla v libereckém zastupitelstvu, polovina klubu se ale od sociální demokracie v průběhu období odštěpila. 

17.40 – ČESKOLIPSKO – Ze všech 57 starostů v regionu letos nekandidují jen Petr Selinger z Pertoltic pod Ralskem a Bohumil Mráček z Chotovic. Ostatní nejvyšší představitelé obcí a měst jsou na kandidátních listinách svých stran a hnutí i letos.

Pavel Žur (Nová budoucnost pro Jablonec) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek17.25 – JABLONECKO – Pavel Žur (Nová budoucnost pro Jablonec) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky.  Sám kandiduje do Senátu a mezi sedmi kandidáty za volební okrsek číslo 35, který zahrnuje Jablonecko a Semilsko, kandidují dvě ženy. A to učitelka z Ralska Šárka Kalvová, nezávislá kandidátka za KSČM, a právnička z Jablonce nad Nisou Michaela Tejmlová, kterou podporuje např. Česká pirátská strana nebo hnutí Společně pro Jablonec.

17.10 – LIBERECKO – Na Základní škole Vrchlického odvolil kandidát na primátora za hnutí ANO, Jiří Němeček. Hnutí ANO nasadilo letos do voleb nové tváře, v roce 2016 totiž pražské vedení rozpustilo libereckou buňku hnutí a všichni členové přišli o své členství.

17.05 – LIBERECKO – O místní referendum není v jedné ze tří volebních místností na ZŠ Broumovská zatím velký zájem. Podle předsedkyně komise Petry Doleželové si je lidé často pletou s komunálními volbami. „Zatím je ale brzo něco hodnotit,“ dodala předsedkyně. 

Petr Vobořil (Starostové pro Liberecký kraj) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a volbách do Senátu Parlamentu České republiky.Zdroj: Deník / Petr Zbranek16.50 – JABLONECKO –  Petr Vobořil (Starostové pro Liberecký kraj) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky.

16.35 - ČESKOLIPSKO – Na Českolipsku letos kandidují známé tváře v nových stranách. Migrace mezi politickými subjekty je nedílnou součástí předvolebních příprav nejen na celostátní úrovni, ale i v komunálu. Výjimkou není ani Českolipsko, kde i letos kandidují lidé, kteří „kabátů“ různých barev vyzkoušeli v průběhu uplynulých let víc než dost. V největším městě regionu je zcela bez diskuze výjimečné množství angažmá zastupitele Jiřího Wawrečky. Do současného křesla ho lidé zvolili za Piráty, letos dal dohromady nové hnutí Lípa jinak. Zajímavé je, že v předešlých obdobích kandidoval jak za proevropskou, liberální Unii svobody, tak za hnutí Suverenita Jany Bobošíkové a návazné hnutí Hlavu vzhůru. Oba zmíněné, v současnosti zaniklé subjekty se k evropskému společenství stavěly naopak spíše skepticky.

Petr Židek.Zdroj: Facebook ODS Liberec16.20 – LIBERECKO – V Liberci odvolil lídr Občanské demokratické strany Petr Židek. ODS v končícím zastupitelstvu měla jen dva členy, když získala jen těsných 5,04 procent hlasů. Letos si občanští demokraté věří na lepší výsledek.

16.05 – JABLONECKO – Z 42 vězňů Věznice Rýnovice projevilo zájem o senátorské volby 13 odsouzených. Volby proběhly pod dohledem odborných pracovníků ve spolupráci s volební komisí číslo 41 okrsek Rýnovice. U voleb do obecního zastupitelstva není možné volit v jiném volebním obvodu, než v tom, kde má volič trvalé bydliště. V komunálních volbách nelze volit na voličský průkaz mimo místo svého trvalého bydliště. Volit tak nemohou ani nemocní, vězni nebo ti, kteří pobývají v zahraničí.  

15.50 – LIBERECKO – Volební místnosti se otevřely také na Obchodní akademii v Liberci. Mezi voliči je i několik studentů, kteří se k volbám letos vypraví poprvé. „Ještě jsem nevolil a přiznám se, že si to do zítra budu muset ještě trochu rozmyslet,“ říká jeden z prvovoličů. Rozhodovat se bude podle programů, které si chce ještě do zítřka prohlédnout a které ho, podle jeho slov mají ovlivnit. „Uvidím, co prosazují,“ říká mladík. Poradit se chce také s rodiči. „Přeci jen mají víc zkušeností, ale volit chci rozhodně podle sebe, jejich hlas pro mě bude jen poradní,“ zdůrazňuje. Od budoucího primátora si slibuje lepší dopravní situace. Ta je podle něj největším problémem stotisícového krajského města. „Jednu ulici opraví a další rozkopu, to je dost hrůza,“ říká a s hloučkem spolužáků odchází. Mezi osmnáctiletými nejsou pouze  prvovoliči, ale také samotní kandidáti. V celém Libereckém kraji kandiduje do zastupitelstev celkem 28 čerstvě plnoletých. V samotném Liberci mají  na kandidátkách 9 osmnáctiletých kandidátů, stejně jako v České Lípě. V Jablonci nad Nisou jich kandidátky podpořilo celkem sedm a v okrese Semily tři.

15.38 – ČESKOLIPSKO – Voliči, kteří ze závažných, především zdravotních, důvodů nemohou volit ve volebních místnostech, mohou požádat o přenosnou urnu. S tou k nim dorazí členové příslušné okrskové komise. „V České Lípě o tuto službu zatím zažádalo 29 lidí,“ informovala pracovnice evidence obyvatel českolipské radnice. O přenosné urny mohou lidé žádat i v průběhu voleb, a to buď příslušný městský či obecní úřad nebo přímo volební komisi svého okrsku.

15.30 – LIBERECKO – K volbám v 10. okrsku na liberecké ulici 5. května zatím příliš mnoho lidí nepřišlo. Komisaři z vedlejší místnosti, kde se hlasuje o referendu, jsou naopak účastí příjemně překvapeni. „Myslím si, že na to, že že jsme tu teprve hodinu a půl přišlo poměrně hodně lidí. Bylo jich asi třicet,“ řekla jedna ze zapisovatelek.

Ředitel Městského divadla Pavel Žur.Zdroj: Martin Kubišta15.28 – JABLONECKO – V 16 hodin bude volit ve svém okrsku kandidát do Senátu a lídr strany Nová budoucnost pro Jablonec Pavel Žur. Ten po Jablonci a okolí rozběhl asi nejsilnější kampaň. „Hlavně jděte všichni volit a přeji nám všem, ať naše město vzkvétá, volte podle svého srdce a nejlepšího přesvědčení,“ uvádí na svém facebookovém profilu. Dnes mezi 19 a 20 hodinou odvolí také současný primátor Jablonce Petr Beitl. Do volební místnosti ve Smetanově ulici tradičně přijde s celou svojí rodinou. 

15.18 – LIBERECKO – V kině v Hejnicích se od 14 hodin nezastavili. Lidé ovšem nechodí na film, ale k volební urně, která je umístěná ve vestibulu kina. Podle předsedkyně komise Veroniky Hudcové je účast zatím dobrá. „Předpokládáme 40procentní účast,“ dodala. V uplynulém volebním období byl starostou Hejnic Jaroslav Demčák. Ten kandiduje za uskupení Za lepší Hejnice i v těchto volbách. 

Prvními voliči byli v Novém Boru, ve volebním okrsku č. 2, pánové René Horský a Milan RejzekZdroj: Deník / Jiří Jelínek15.08 – ČESKOLIPSKO – Prvními voliči byli v Novém Boru, ve volebním okrsku č. 2, pánové René Horský a Milan Rejzek. Získat výsadu odvolit jako první nebylo složité. „Čekáme tu chvíli. Přišli jsme před minutou a půl,” říká Rejzek. Volbu prý pečlivě zvážili. “Přemýšleli jsme a rozhodli,”’směje se Horský.

14.57 – JABLONECKO – Nejstarším kandidátem v komunálních volbách 2018 na Jablonecku je 84letý Miloslav Bečka z Jablonce. Patří mu 28. pozice na kandidátce Starostů pro Liberecký kraj. Naopak nejmladších - osmnáctiletých - kandidátů je na Jablonecku sedm.  Hned tři kandidují ve Velkých Hamrech - Lukáš Möller, Jiří Šimůnek a Vojtěch Nosek za Hasiče Hamry, dva v Železném Brodě - Miloslav Kafka a Václav Vondra za Českou pirátskou stranu, Lucie Petrková za Sdružení pro Smržovku, Denisa Schusserová za Alternativu pro Novou Ves.

14.40 – LIBEREC – Ve volbách v Liberci kandiduje 494 kandidátů za celkem dvanáct stran a hnutí, ze současných 39 zastupitelů funkci neobhajuje hned devět z nich. Odchod z politiky odůvodňují například vyhořením.

14.30 – ČESKOLIPSKO – Říká se, že volby do komunálu jsou o lidech. Dalo by se čekat, že strany využijí co největší prostor pro představení svých kandidátů. Informační hodnota tiskovin je ale v tomto ohledu kolísavá. Některá uskupení jsou až přehnaně opatrná o sobě něco sdělit. 

14.15 – JABLONECKO – Zastupitelstvo města Jablonce je tvořeno 30 členy volenými na čtyřleté funkční období. O tyto mandáty se budou ucházet kandidáti 12 volebních stran zaregistrovaných MMJN Jablonec nad Nisou. Každá volební strana mohla na své kandidátní listině v našem městě uvést maximálně 30 kandidátů.

Bohumila Matějovská.Zdroj: Deník / Jana Švecová14.00 - LIBERECKÝ KRAJ – Odbila druhá hodina a volební místosti se otevřely. Jako jedna z prvních se k volební urně vydala Bohumila Matějovská z Liberce, která volí v okrsku číslo 14 v budově Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické. „Volby, ať už jakékoliv, jsou pro mě vždycky slavnostní záležitostí,“ doplnila. Za nejzásadnější považuje volby do Parlamentu České republiky. Od budoucího primátora či primátorky by si přála, aby se Liberec zvedl na úroveň a získal zpět svůj význam. „Bývalo to krásné město,“ uvedla. 

13.50 – LIBERECKO – V okrese Liberec kandiduje téměř přesná třetina žen. Liberecko se v tomto nijak zásadně neliší od republikového průměru, zajímavé je, že téměř stejný podíl žen zde kandiduje už několikáté komunální volby. 

13.40 – JABLONECKO – 35. volební obvod - tedy Jablonecko - rozhoduje i v doplňujících volbách do Senátu. V prvním kole vybírají voliči mezi sedmi kandidáty. Dle abecedy: Jindřich Berounský (ČSSD), Josef Chuchlík (ANO), Šárka Kalvová (KSČM), Michal Švarc (SPD), Michaela Tejmlová (SEN 21), Jaroslav Zeman (ODS), Pavel Žur (NBPLK).Případné druhé kolo proběhne o týden později, tedy 12. a 13. října a postupují do něj dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Druhé kolo proběhne pouze v případě, pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů.

13.30 – LIBERECKÝ KRAJ – I před čtyřmi lety jsme sledovali volební dění on-line. Připomeňte si výsledky minulých loňských voleb. 

13.20 – ČESKÁ LÍPA – Při umísťování cedule označující volební okrsky č. 1 a 2 u českolipské radnice Deník zastihl bývalého starostu města a současného zastupitele Petra Skokana. Ten letos nekandiduje a ve volebním okrsku č. 1 zasedl ve volební komisi. „Mohu si to dnes a zítra užívat na druhé straně barikády," říká na úvod Skokan. "Svůj" volební okrsek popisuje v rámci České Lípy jako unikátní. „Je zde zapsaných zhruba dva a půl tisíce bezdomovců. Jsem zvědavý, kdo se dnes a zítra dostaví domů a zvolí si své zastupitele a zastupitelky," pokračuje se zjevnou nadsázkou.

13.00 – LIBERECKÝ KRAJ – Startuje volební on-line. Za hodinu se otevřou volební místnosti. A konkrétně voliči v Jablonci nad Nisou budou moci hodit svůj hlasovací lístek do uren na 49 místech

V Liberci mohou lidé vybírat z 12 kandidátek. Jsou mezi nimi i zcela nové strany a uskupení. Z výsledků hlasování vzejde celkem 39 zastupitelů, z výsledků koaličních jednání pak primátor a jeho náměstci.

V sousedním Jablonci mají voliči též na výběr z 12 kandidátek, v nich 336 kandidátů. Z výsledků hlasování vzejde celkem 30 zastupitelů. Na Jablonecku volíme do 34 zastupitelstev, celkem ze 119 kandidátek a vybíráme z 1625 kandidátů.

V České Lípě mohou lidé vybírat ze 14 kandidátek a bude zvoleno 25 zastupitelů. Celkově na Českolipsku mohou voliči vybírat z 2247 kandidátů